مقالات

آیا زنبور ها می خوابند ؟

آیا زنبور ها می خوابند ؟

این سوال ممکن است یکبار برای شما پیش بیاید که آیا زنبورها می خوابند ؟ چه اتفاقی می افتد اگر زنبورها نخوابند ؟ و زنبور ها کجا می خوابند؟ تجربه فهمیدن حقیقت اینکه زنبور عسلها کجا و چه زمانی می خوابند، بسیار شگفت انگیز است و جالب است بدانید میزان بهره وری آنها بستگی به میزان خوابیدن زنبورها بستگی دارد .

بیشتر مواقع زنبورها در داخل کندو می خوابند، اما گاها مشاهده شده است که زنبورعسل ها در بیرون کلنی هم به خواب رفته اند . زنبورهای کارگر جوان مدت زمان کمتری می خوابند و خواب آنها زمان مشخصی ندارد . بیشتر کارگرهای جمع آوری کننده شهد و گرده در طول شب می خوابند و خواب بیشتری را نیز تجربه می کنند . مشخصات زنبورهایی که خوابیده اند طوری است که پاهایشان را در زیر بدن جمع می کنند و به کاهش انقباضات عضلات ، آویزان بودن رو به پایین شاخک ها نیز می توان اشاره نمود. روزانه برای تولید عسل مرغوب ، رفت و آمد زیادی به داخل کندو انجام می پذیرد و زنبوران کارگر بسیار خسته می شوند به همین دلیل به استراحت طولانی نیاز پیدا می کنند . زنبورعسل نیز مانند انسان ها،نیاز به استراحت طولانی دارند؛ در سال 1983 بود که خوابیدن زنبورعسل تایید شد و قبل از آن هیچ دانشمندی اطلاع نداشتند که زنبورها هم همانند انسان می خوابند و به استراحت نیاز دارند .

آیا زنبور ها می خوابند ؟

اولین دانشمندی که خوابیدن زنبور عسل را کشف کرد ، والتر کایسر بود . این دانشمند متوجه شد که زمانی که زنبور ها سر خود را روی زمین می گذارند و پاهای خود را زیر بدن خود جمع می کنند و شاخک های آنها حرکت نمی کند، به این دلیل است که زنبور در استراحت به سر می برد . بعضی زنبورها مانند انسان به پهلو می خوابند و بی حرکت می شوند . کندوها همیشه شلوغ است و ممکن است با خود فکر کنید با این همه رفت و آمد و شلوغی ، زنبورها کجا می خوابند و آیا اصلا زنبورها می خوابند ؟ چه اتفاقی می افتد اگر زنبورها نخوابند ؟ زنبور عسل یکی از مفیدترین مخلوقات خداوند است و فعالیت کره زمین بدون وجود این حشره بالدار غیر ممکن می شود . زنبور عسل در صورت نداشتن خواب کافی نمی توانند به میزان کافی شهد جمع آوری کند و توانایی گرده افشانی را نیز نخواهد داشت . این حشره در قابلیت تولید محصولات کشاورزی و دامپروری نقش مهمی دارد و اگر خواب کافی نداشته باشد تمامی فعالیت های آن مختل خواهد شد . دانشمندان برای تایید این موضوع روی دسته ای از زنبورعسل ها تحقیقاتی را انجام داده و مانع از خواب آنها شده و به این موضوع پی بردند که خواب ناکافی باعث اختلال در فعالیت روزانه زنبورها می شود .

چه اتفاقی می افتد اگر زنبورها نخوابند ؟

از آنجایی که زنبورها حشره های اجتماعی هستند ، هنگامی که در میزان خواب آنها اختلال ایجاد شود ، نمی توانند به طور صحیح با بقیه زنبورهای کارگر ارتباط برقرار کنند. آن ها هنگامی که مکانی برای تغذیه پیدا می کنند ، باید به زنبورهای دیگر اطلاع دهند که در کدام مناطق هستند و از کدام مسیر حرکت کنند. جالب است بدانید زنبورها برای نشان دادن جهت مکان جدید، از رقص قرقره ای استفاده می کنند. زمانی که یک زنبور کمبود خواب کافی داشته باشد، این رقص را نامرتب انجام می دهند و سایر زنبورهای دیگر به جهت نادرستی هدایت خواهند شد.

یکی دیگر از مشکلات کم خوابی زنبورها این است که زنبورها پس از جستجوی غذا، توانایی بازگشت به کندو را ندارند و به سختی به کندو برمی گردند . برای رسیدن به آذوقه جدید باید مسیر طولانی را طی کنند به همین دلیل خسته می شوند و اگر در طول مسیر استراحت نکنند باعث ضعف توانایی آنها برای برگشت به کندو احساس می شود . در بسیاری از اوقات متاسفانه زنبورها راه خود را گم می کنند و به سختی کندوی خود را پیدا می کنند . همچنین همه ما می دانیم که خواب کافی و طولانی باعث تقویت حافظه می شود و خواب ناکافی زنبورها باعث می شود که فعالیت روزانه خود را به کل فراموش کنند .

اما زنبور ها کجا می خوابند؟

جالب است بدانید میزان خواب زنبور بستگی به سن او دارد . زنبورهای جوان معمولا انرژی بالایی دارند و کمتر از سایر زنبورهای دیگر می خوابند . زنبور جوان در کوتاه مدت، ۳۰ ثانیه و در هر جایی که لازم بدانند ، می خوابند. زنبورهای بالغ در طول روز انرژی زیادی مصرف می کنند، بنابراین به خواب طولانی و بیشتر نیاز دارند . جمع آوری کنندگان آذوقه ها ، پیرترین زنبورها هستند که بطور ویژه به استراحت نیاز دارند. زنبورهای نظافتچی و زنبورهای پرستار معمولا در داخل کندو می خوابند و معمولا خواب کوتاه مدتی را می پسندند . زنبور های ذخیره کننده خواب بیشتری لازم دارند و معمولا داخل سلول های کندو می خوابند؛ اما زنبورهایی که در طول روز به جمع آوری شهد در بیرون از کندو می پردازند ، می توانند در بیرون از کندو بخوابند و در طول شب هم داخل کندو می خوابند تا بتوانند انرژی زیادی برای جمع آوری آذوقه کسب کنند. زنبورهای جوان ، بیشتر اوقات خود را درون کندو سپری می کنند، بنابراین خوابیدن درون سلول ها برای آن ها بهترین گزینه خواهد بود. زنبورهای پیرتر به دلیل رفت و آمدهای زیاد ترجیح می دهند که در لبه های بیرونی کندو بخوابند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =