مقالات

عسل خوشمزه، عسل بادام !

عسل خوشمزه، عسل بادام !

کمتر کسی پیدا می شود که به خوردن بادام علاقه نداشته باشد . چغاله بادام که در حقیقت میوه نارس بادام می باشد نیز طرفداران زیادی دارد. نکته حائز اهمیت این است که عسل بادام که از شهد شکوفه بادام تولید خواهد شد هم طرفدارنی را به خود جلب کرده که هم طعم و هم خواص شهد شکوفه بادام را به شدت به آن علاقه دارند. درکل می توان گفت که درخت بادام یک درخت پر خاصیت برای انسان می باشد . همه ی محصولات تهیه شده توسط این درخت قابلیت مصرف و استفاده توسط ما انسان ها را داشته است و به همین دلیل است که این درخت را یک درخت بهشتی نامیده شده است.

در ادامه این مطلب سعی داریم که به طور خلاصه شما را با درخت بادام و شکوفه های بادام که منبع نوشیدن شهد توسط زنبورهای عسل هستند آشنا خواهیم کرد . البته این مورد را هم اضافه کنیم که در مطلب بعدی هم به خواص کلی عسل بادام خواهیم پرداخت .

آشنایی با درخت بادام و شکوفه آن

درخت بادام یکی از درخت های پر خواص می باشد که از آن میوه ای پر خاصیت حاص می شود. البته این را مورد ا ذکر کنیم که در در این مطلب قصد نداریم در مورد خواص بادام صبحت کنیم . اما فقط کافی است بدانید که مصرف و استفاده از بادام می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها کمک کند و از بروز انواع بیماری جلوگیری می کند. درخت بادام از درختان بومی ایران می باشد. در کل درخت بادام در آسیای مرکزی رشد می کند و البته در قرن های پیش نیز به مناطق دیگر دنیا نیز منتقل شده است تا از خاصیت  این درخت شگفت انگیز استفاده شود. در ایران باغ های بسیاری وجود دارند که به طور یکدست درخت بادام در آن کاشته شده اند. درخت بادام به سرما حساس است و در صورتی که شکوفه های آن دچار سرمازدگی شوند، دیگر نمی توان از آن میوه بادام برداشت کرد.

عسل خوشمزه، عسل بادام !

جالب است بدانید که ایران پنجمین کشور در تولید بادام در دنیا می باشد و کشورهایی همچون آمریکا و اسپانیا در رده های اول تولید بادام در دنیا هستند. به همین دلیل، تولید فراورده های متنوع مرتبط با بادام هم در این کشورها بیشتر است که یکی از این موارد عسل بادام می باشد.

شکوفه بادام یکی از مهمترین قسمت های درخت بادام است . شکوغه های این درخت از عمر بسیار کوتاهی برخوردار هستند. این شکوفه ها در ایران در فصل بهار پیدار می شوند. در شهر کالیفرنیا آمریکا که خود یکی از مهم ترین مناطق تولید بادام می باشد، بین ماه های فوریه و مارس شکوفه های بادام ظاهر می شود که تقریبا مربوط به ماه های بهمن تا فروردین است.

جالب است بدانید که شکوفه بادام از جذابیت بسیاری برای زنبور عسل برخوردار است. به صورتی که در مناطق مختلفی که هم درخت بادام و هم دیگر درختان رشد کرده اند، یکی از گزینه های اصلی زنبورهای عسل برای نوشیدن شهد ، شکوفه بادام می باشد. رنگ این شکوفه ها سفید است و جوانه آن صورتی جلوه می کند. شکوفه بادام از عطر عالی برخوردار است که زنبور عسل را به خود جذب می کند و این عطر فوق العاده زنبور عسل را برای گرده افشانی و علاوه بر این برای نوشیدن شهد شکوفه های خود دعوت می کند .

با ویژگی های عسل بادام آشنا شوید

عسل بادام ویژگی های مختلفی دارد که هر کدام از این ویژگی ها به شما برای خرید عسل طبیعی کمک خواهد کرد. توصیه می شود که تا جای امکان دارد اطلاعات خود را در مورد عسل بادام بالا ببرید. البته این را مورد را ذکر کنیم که در مورد خواص عسل بادام در مطلبی جداگانه به آن خواهیم پرداخت. از خاصیت فیزیکی عسل بادام می توان به رنگ آن اشاره نمود. رنگ این عسل نه روشن و نه تیره می باشد. تقریبا از رنگ عقیقی برخوردار است و مورد پسند بسیاری از افراد قرار گرفته است. رنگ عسل بادام طبیعی کاملا به جایی که در آن کشت درخت بادام وابسته است. در بعضی از مناطق عسل تهیه شده از شهد شکوفه بادام روشن تر و در بعضی مناطق دیگر تیره تر می‌باشد. به همین دلیل نمی توان رنگ عسل بادام را ملاکی مناسبی برای شناخت آن محسوب کرد.

غلظت عسل بادام هم به محیط تولید و محیط نگهداری آن وابسته می‌باشد. بهتر است بدانید که عسل بادامی که در شمال ایران تهیه خواهد شد از غلظت کمتری برخوردار است. از طرفی دیگر، عسل بادام تهیه شده در مناطق کویری می تواند غلظت بسیار زیادی داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت که از روی غلظت هم نمی توان در مورد عسل بادام قضاوت کرد. فصل برداشت عسل بادام در بهار و اوایل تابستان می باشد. در صورتی که می‌خواهید عسل بادام تازه را تهیه کنید، می توانید در این دو فصل به زنبورداران مراجعه کنید. اما با این حال عجله نکنید زیرا عسل بادام هم همانند دیگر عسل های طبیعی از ماندگاری مناسبی برخوردار است.

عسل بادام خواص بسیار زیادی دارد . تقریبا می توان گفته که همه ی خواص موجود در میوه بادام را می توانید در عسل آن یابید. البته خواص دیگری نیز به آن اضافه شده است که به علت آنزیم های موجود در بدن زنبور عسل می باشد. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم در مطلبی جداگانه به خواص عسل بادام می پردازیم . اما بهتر است به طور مختصر مروری بر مهم ترین خواص این عسل داشته باشیم. از مهم ترین خواص عسل بادام می توان به اثرگذاری این ماده بر روی مشکلات تنفسی اشاره کرد. از شربت عسل تولید شده با عسل بادام برای رفع بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می گویند که می تواند بر روی آسم نیز تاثیر بگذارد. علاوه بر این عسل بادم به بعضی از بیماری های طحال نیز کمک خواهد کرد. همچنین عسل بادام به منظور پاکسازی کبد و درمان کبد چرب نیز مفید می باشد. البته این مورد را هم اضافه کنیم که عسل بادام می تواند به بهبود درد کلیه هم کمک کند. یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این عسل این است که مملو از انواع ویتامین ب به ویژه ویتامین ب1 و ب2 می باشد. همین ویژگی سبب شده تا عسل بادام برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =