مقالات

آیا ناباروری مردان قابل درمان است؟

آیا ناباروری مردان قابل درمان است؟

با توجه به شرایط فردی و محیطی و به علاوه تاثیرات ژنتیکی امروزه تعداد افرادی که نمیتوانند بچه دار شوند روز به روز بیشتر می شود. با پیشرفت علم ناباروری ها در بین هر یک از زوجین قابل درمان است و جای نگرانی وجود ندارد. بعضی اوقات بخاطر احساس ناخوشایندی که به وجود می آید زوجین تقصیر ها را به گردن یکدیگر می اندازند و یا تصمیم های نادرستی می گیرند، برای همین اول از هر چیزی اگر بعد از چند ماه داشتن رابطه بدون پیشگیری همچنان بارور نشده باشند بهتر است که برای حل مشکل به پزشک مراجعه کنند. در این مطلب در مورد ناباروری مردان و درمان آن صحبت می کنیم، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ناباروری مردان چیست؟

ناباروری به حالتی گفته می شود که یک نفر فعال جنسی توانایی باروری را نداشته باشد. این مشکل هم در زنان و هم در مردان دیده می شود. ناباروری به کیفیت و کمیت مایع منی بستگی دارد، کیفیت آن به تعداد اسپرم ها قدرت حرکت اسپرم ها و قدرت اسپرم ها برای لقاح بستگی دارد. علائم ناباروری مردان چیست؟ علائم ناباروری در مردان این گونه است که یک زوج بعد از داشتن ماه ها رابطه بدون پیشگیری هنوز موفق به بچه دار شدن نشده باشند.

علت ناباروری مردان چیست؟

دلایل ناباروری مردان چندین مورد هستند که بعضی از آنها بخاطر شرایط زندگی و یا بیماری خاصی به وجود می آیند و برخی دیگرشان به طور طبیعی ایجاد می شوند. نکته مهم این است که ناباروری در مردان قابل پیشگیری است و میتوان آن را درمان کرد. عوامل ناباروری در مردان باعث ضعیف شدن، کم شدن، کوچک شدن و کاهش قدرت اسپرم ها می شود. در ادامه مطلب دلایل ناباروری در مردان را بیان می کنیم.

آیا ناباروری مردان قابل درمان است؟

اختلالات اسپرم

علت ناباروری در مردان ارتباط مستقیمی با اسپرم ها دارد. اگر اسپرم های مرد تعدادشان کافی نباشند و یا به مقدار لازم تولید نشوند مرد توانایی بارور کردن تخمک را نخواهد داشت، این نوع ناباروری در بین مردان شایع ترین نوع آن است. بعضی مواقع نیز اسپرم ناقص است و به قدری ضعیف است که نمی تواند به سمت تخمک برود و یا به آن نفوذ کند. اسپرم ها به خاطر روبه رو شدن فرد با اشعه های مضر و یا قرار گرفتن در معرض فلزات سمی مثل سرب کم می شوند و یا اینکه ضعیف می شوند.

اختلالات نعوظ

یکی دیگر از دلایل ناباروری مردان بخاطر توانایی نداشتن فرد برای حفظ حالت نعوظ در آمیزش جنسی است.

اختالات انزال

از دیگر دلایل ناباوری مردان، توانایی نداشتن در انزال است. در چنین حالتی مرد نمی تواند اسپرم را به بدن زن برساند و در نتیجه لقاح صورت نمی گیرد و بارداری اتفاق نمی افتد. بالا بودن سن مردان نیز عاملی است که بر روی کیفیت اسپرم ها تاثیر می گذارد و باعث نابروری در مردان می شود. درست همان طور که خانم ها با بالا رفتن سنشان به دوران یائسگی وارد می شوند و توانایی باروری را از دست می دهند مردان نیز با بالا رفتن سنشان کیفیت اسپرم هایشان پایین می آید.

عواملی که ریسک ناباروری در مردان را بالا میبرد؟

 • بیماری هایی که منجر به اختلال در عملکرد بدن و تغییر در ترشح میزان هورمون ها می شود مثل دیابت، ام اس، بیماری خود ایمن مالتیپل اسکلروزیس از دیگر دلایل اسپرم نداشتن مردها هستند.
 • از دیگر دلایل ناباروری مردان مبتلا بودن به سندروم کلاین فلتر و سندروم کارتانژر نیز است.
 • افرادی که رژیم غذایی مناسبی ندارند، بخاطر کمبود ویتامین در بدنشان اسپرم هایشان قوی نخواهند بود.
 • آسیب های فیزیکی و نخاعی و در معرض حرارت بودن بیضه ها از دیگر عوامل ناباروری مردان است.
 • شیمی درمانی و همچنین پرتو درمانی به خاطر اینکه اعضای دیگر بدن را درگیر می کند می تواند باعث اختلال در عملکرد بیضه ها شود.
 • به وجود آمدن عفونت در بدن به شکل عفونت های قدیمی مثل اوریون و عفونت های منتقله به وسیله رابطه جنسی از دیگر عواملی هستند که اسپرم را دچار اختلال می کنند.
 • روبه رو شدن با مواد شیمیایی مضر و یا فلزات سنگین مثل سرب ریسک مبتلا شدن به ناباروری را افزایش می دهد.
 • سیگار و قلیان کشیدن و اعتیاد به مواد مخدر می تواند از دیگر علل های ناباروری باشد.
 • مصرف برخی داروها مانند داروی ضد افسردگی، داروهای فشار خون و داروی آرتروز ممکن است که در تولید اسپرم ها اختلالاتی به وجود آورد.
 • یکی دیگر از دلایل ناباروری بالا رفتن وزن است.
 • واریکوسل: با تورم رگ های بیضه مشکلی به نام واریکوسل به وجود می آید و تخلیه مایع منی را با مشکل روبه رو می کند. یکی از دلایل کم شدن تعداد اسپرم ها واریکوسل است.

آیا با انجام عمل، واریکوسل درمان می شود؟ بله، افرادی که به التهاب بیضه و یا واریکوسل مبتلا هستند میتوانند با جراحی آن را درمان کنند.

تشخیص ناباروری مردان به چه صورت است؟

تشخیص دلیل ناباروری مردان به دو صورت است، مرحله اول معاینه فیزیکی و مرحله بعد آزمایش های تشخیصی است.

معاینه فیزیکی

در انجام معاینه فیزیکی پزشک مربوطه دنبال علائم و نشانه های واریکوسل با بروز اتساع و تورم سیاهرگ های بیضه و به علاوه ناهنجاری های ظاهری بیضه است. به علاوه شکل رویش موها در دور و بر آلت تناسلی از علائم کمبود اسپرم است و همچنین در این معاینات غده پروستات نیز برسی می شود.

آزمایش های تشخیصی

در مرحله بعد آزمایشات تشخیصی برای علت ناباروری مردان انجام می شود. این آزمایشات به شکل زیر هستند:

آزمایش خون

در آزمایش خون سطح ترشح هورمون های FSH و یا هورمون های محرک فولیکول، هورمون تستوسترون، پرولاکتین و همچنین هورمون جسم زرد اندازه گیری میشود.

آزمایش مایع منی

این آزمایش یکی از مهمترین آزمایشات است و در آن خصوصیات مایع منی برسی می شود. خصوصیاتی مثل حجم و شدت و آبکی بودن منی و خصوصیات اسپرم مثل تعداد آن، ضعیف بودن آن، برسی قدرت نفوذ آنها به تخمک و همچنین شکل آنها در این آزمایشات نشان داده می شود.

آزمایش ژنتیک

این آزمایش را بخاطر ناهنجاری های ژنتیکی و اختلالات کروموزومی انجام می دهند.

اولتراسوند

در این آزمایش به وسیله ی امواج صوتی ساختار بیضه ها مورد برسی قرار می گیرند.

نمونه برداری از بیضه

نمونه ای کوچک از بیضه برای برسی کردن بافت و مشکلات آن را برمیدارند.

آزمایش بعد از نزدیکی

در این آزمایش مقدار نفوذ اسپرم به درون مخاط رحم را برسی می کنند.

درمان قطعی ناباروری مردان

با پیشرفت علم بعد از انجام آزمایشات ناباروری مردان و یافتن علت ناباروری میتوان برای درمان آن اقدام کرد و انواع روش های درمان با توجه به علت بارور نشدن، انجام می شود.

جراحی یکی از درمان های قطعی ناباروری مردان است. معمولا جراحی را به خاطر واریکوسل انجام میدهند. اگر مجرای خروج اسپرم بسته شود و یا اینکه فرد سابقه عمل وازکتومی داشته باشد هم همچنین جراحی میتواند مشکل را رفع کند. گذشته از این ممکن است که به خاطر خارج نشدن اسپرم از مایع منی آنها به طور مستقیم از روش بازیابی اسپرم از بیضه و یا اپیدیدیم بازیابی کنند.

اگر به خاطر مشکلات روانی در انزال مشکل دارید میتوانید از یک مشاور کمک بگیرید.

اگر فرد به عفونت یا التهاب دچار شده باشد با از بین بردن علت آن میتوانند که به درمان قطعی ناباروری در مردان دست یابند.

افرادی که هورمون هایشان تعادل ندارند نیز داروها و یا هورمون ها میتوانند به آنها کمک کنند.

از دیگر درمان های قطعی ناباروری درمان های جدید کمکی است که اسپرم را از یک اهدا کننده می گیرند و به وسیله IVF لقاح آزمایشگاهی را انجام می دهند.

معجون تقویت بدن VIP کندوک درمانی برای ناباروری آقایان

معجون کندوک تقویت بدن VIP آقایان 1800 گرم درمانی طبیعی برای عارضه ناباروی آقایان است، این معجون کاملا از مواد طبیعی ساخته شده و مانند قرص و درمان های دیگر هیچ گونه عارضه یا مواد شیمیایی داخل خودش ندارد. ماده اصلی سازنده این معجون عسل و ژل رویال است و همچنین در آن بسیاری از مواد مغذی دیگر به کار گرفته شده و ژل رویال ماده ای غذایی و طبیعی است و سرشار از مواد مغذی می باشد .

در کندو های عسل فقط ملکه اجازه دارد که ژل رویال را مصرف کند و به این ماده، غذای شاهانه نیز گفته خواهد شد. در نتیجه اگر شما دنبال راهی مناسب و بدون درد سر برای درمان ناباروری آقایان هستید معجون کندوک بهترین راه است و ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتما آن را تهیه و استفاده نمایید. در صورتی که تمایل به خرید معجون تقویت بدن VIP آقایان را دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید.

معجون سوپر ویژه کندوک (VIP)

در صورتی که تمایل به خرید این معجون را دارید می توانید روی این عکس کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =