مقالات

انواع زنبور عسل در کندو

انواع زنبور عسل در کندو

شاید برای کسانی که کندو زنبورعسل را تاحالا از نزدیک ندیده اند ، جالب باشد که بدانند زنبور ها دارای تعداد و تنوع مختلف جنسیتی در یک کندو هستند و کلونی زندگی می کنند . زنبور عسل ها به سه دسته تقسیم می شوند که شامل زنبور کارگر ، زنبور نر و ملکه می باشند . هر نوع از این زنبورهای عسل در کندو دارای وظایف خاص مختص به خود می باشند . زندگی این سه دسته از زنبورها وابسته به یکدیگر است زیرا اگر یکی از آن ها نباشد زندگی دو دسته دیگر کاملا مختل می شود .

از نظر جنسی فقط 2 نوع زنبورعسل در کندو وجود دارد ، که شامل ماده ها و نر ها می باشند . زنبور های نر همانطور که از نامش پیداست یک زنبور با جنسیت نر است و از تخم زنبورهای کارگر تخم گذار یا از تخم بارور نشده ملکه در فصل بهار متولد می شوند . و اما زنبور ملکه و زنبورهای کارگر هر دو ماده هستند . فقط ملکه مادر است که حق دارد داخل کندو تخم گذاری کند ، و تخم گذاری زنبوران کارگر فقط در نبود ملکه انجام می پذیرد . در ادامه به بررسی بیشتر این سه دسته از زنبورها می پردازیم .

انواع زنبور عسل : زنبور ملکه

یکی از مهمترین نوع زنبورها ، زنبور ملکه می باشد که به عنوان زنبوری جوان و بالغ با 40 زنبور نر جفت گیری می کند و پس از جفت گیری هر چهل زنبور نر می میرند ، ولی ملکه اسپرم آنها را در بدن خود حفظ می کند . در دو ماه اول بهار زنبور ملکه 3000 تخم می گذارد که شامل زنبورهای ملکه ، زنبور کارگر می شوند . تخم های ناباروری که ملکه می گذارد تبدیل به زنبور نر می شود . در نبود ملکه زنبور ماده کارگر برای بقای کندو می تواند تخم گذاری کند ولی فقط زنبورهای نر را می توانند تولید کنند .

اما کندو بدون ملکه نمی تواند بقا داشته باشد . تنها زنبور ملکه است که می تواند زنبور ملکه جدید تولید کند . در هنگام تخم گذاری فقط یک تخم ملکه جدید گذاشته می شود که ملکه آن تخم را نیز جدا از سایر تخم ها می گذارد .

از نظر جسه زنبور ملکه بسیار بزرگتر از سایر زنبورهای دیگر است که شکمی سرخ رنگ و کشیده دارند و بدن آن ها باریک است . ملکه آرواره های قوی و چشم های کوچک دارند و دارای نیش و بالهای کوتاه تر از بدن خود هستند . زنبور ملکه فقط از ژل رویال تغذیه می کند . رنگ این ژل کرمی رنگ و از ترشحات سفید رنگ آرواره های کارگر جوان که ترشح شده است ، تولید می شود . زنبور ملکه دارای بوی خاصی است که در تاریکی فقط با بوی آن ملکه را تشخیص می دهند و هر زمانی و به هر دلیلی ملکه 4 ساعت در کندو نباشد همه زنبورهای کارگر و زنبور نر زود متوجه می شوند و همه از کندو فرار می کنند و دیگر به آن باز نمی گردند .

انواع زنبور عسل در کندو

وقتی که زنبور ملکه جدید از تخم متولد می شود ، زنبور ملکه قبلی همراه تعداد زنبورهای کارگر از کندو خارج می شود و زندگی را در کندوی جدید آغاز می کنند . اگر زنبورداران متوجه تولد ملکه جدید نشوند و کندوی جدید را برای ملکه قدیمی آماده نکنند ، ملکه کندو را برای همیشه ترک می کند و در دل طبیعت داخل درختان یا در بین صخره ها ، کندوی جدید می سازد .

زنبور کارگر

از انواع زنبور عسل زنبور کارگر را معرفی می کنیم که جنسیت زنبور های کارگر ، ماده است . این زنبورها اجازه باروری و تخم گذاری در داخل کندو را ندارند . وظیفه زنبور های کارگر رسیدگی به کارهای کندو است و هر آنچه اتفاق می افتد را باید کنترل کنند . از جمله مشاغل زنبورکارگر می توان به جمع آوری شهد ، نگهداری از کندو ، تغذیه ملکه و مراقبت از لارو ها ، ساختن موم و سایر کارهای دیگر اشاره کرد . به طور کلی 2000 زنبور کارگر می توانند از کندو خارج شوند و شهد را جمع آوری کنند .

شکل ظاهری زنبورهای کارگر شامل خرطوم بلند ، چشم های کوچکتر از زنبور نر و درشت تر از ملکه ، چثه کوچک و پر تحرک و پر انرژی هستند و تنها به مدت 3 ماه عمر می کنند . هر یک از این زنبورها هر روز به مدت 100 کیلومتر پرواز می کنند و شهد های متنوع گل ها را جمع آوری کرده و تبدیل به عسل می نمایند

انواع زنبور عسل در کندو

انواع زنبور عسل : زنبور نر

زنبور های نر از نظر جسه از زنبورهای کارگر بزرگتر هستند و هر لحظه باید آماده جفتگیری با ملکه را داشته باشند . زنبور های نر از نظر جسمانی بسیار قوی تر از زنبور های کارگر هستند و 6 برابر بیشتر از زنبورهای کارگر غذا می خورند . هدف اصلی زنبورهای نر ، باردار کردن ملکه است که بعد از اسپرم گذاری می میرند . این زنبور ها در بهار متولد می شوند و شکل ظاهری خاصی دارند . جسه این زنبورها پهن تر از زنبور ملکه و کارگر می باشند و دارای چشم هایی درشت تر نسبت به سایر آنها دارند . زمانی نر کشی اتفاق می افتد که ملکه از تخم گذاری افتاده باشد .

انواع زنبور عسل | وظایف و نقش های زنبور های مختلف کلنی

هر یک از زنبور های کلنی نقشی بر عهده دارد . اما اصلی ترین کار های یک کلنی زنبور عسل توسط زنبورهای کارگر انجام می شود . اما به این معنی نیست که وظایف ملکه و زنبور های نر اهمیتی نداشته باشند . در کل تمامی کار هایی که در یک کلنی به عنوان وظیفه یا اینکه کار انجام می شود به این دلیل است که نیاز های کلنی برای زنده ماندن برطرف شود .

وظایف و نقش های ملکه

همانطور که می دانید ملکه ، مادر انواع زنبور عسل هاست و اصلی ترین نقش ملکه هم تخم گذاری و زیاد کردن نسل کلنی می باشد . اما وظیفه ملکه این می باشد که با آماده کردن شرایط نوزادان ، تخم ریزی را آغاز و آن را به حداکثر توان خود و کلنی برساند . تا کلنی پر جمعیتی را برای جمع آوری محصول را پدید آورد . علاوه بر این ملکه موظف است که حاکمیت خود را همیشه در همه جای کندوک اعلام کند تا انگیزه کار کردن اجزاء کلنی و همچنین عقیم ماندن کارگر ها حفظ شود .

وظایف و نقش های زنبور کارگر

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم اصلی ترین نقش را در کلنی ، در بین انواع زنبور عسل زنبور های کارگر بر عهده دارند و هیچ کاری بدون کارگر ها در کلنی انجام نمی شود . در واقع می توان گفت که یک کلنی با زنبور عسل با کارگر هایش معنی پیدا خواهد کرد . اما وظیفه زنبور های کارگر این است که از ملکه پرستاری و نوزدان آن را پرورش دهند و همچنین کندو را تمیز و از کلنی در برابر خطرات حفاظت کنند . البته زنبور های کارگر وظایف دیگری هم برعهده دارند مثل برطرف کردن نیاز های غذایی کلنی ( جمع آوری شهد و تولید عسل ) و به طور کلی می توان گفت که تمامی نیازهای کلنی را برای زندگی فراهم کنند .

وظایف و نقش های انواع زنبور عسل | زنبور های نر

زنبور های نر همیشه در کلنی نیستند . و با نیاز کلنی به زنبور های نر در فصل مناسب برای جفت گیری با ملکه های جدید پرورش داده می شوند . وظیفه اصلی زنبور های نر ، جفتگیری با ملکله و تضمین بقای نسل می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =