مقالات

همه چیز در مورد ملکه ی زنبور عسل

همه چیز در مورد ملکه ی زنبور عسل

ملکه زنبور عسل ها یا همان زنبور ملکه را چقدر میشناسید؟ آیا تا به حال حرف هایی که درباره تغذیه ، طول عمر و حاکمیت زنبور ملکه در بین عموم گفته می شود، تا چقدر حقیقت دارد؟ زنبورداران و محققان می‌گویند که ملکه زنبور عسل یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین عضو کندو است. ملکه تنها عضو از یک قبیله است که قابل تعویض نیست و یک کلنی را را اداره می کند.

زنبور ملکه تنها حشره ی بالداری است که بسیار تخصص یافته بوده که با تخمگذاری و پخش موادی طبیعی از بدن خود به نام فرمون به فضای داخل کندو، اغلب سبب بقای نظم اجتماعی در داخل کلنی می شود.

باید بدانید تغذیه و رشد لاروهایی که تبدیل به ملکه می شوند، توجه بسیاری از دانشمندان و زیست شناسان را به خود جلب کرده است. در این مطلب کندوک سعی داریم به بررسی همه چیز در مورد ملکه ی زنبور عسل بپردازیم.

مرحله رشد ملکه زنبورها چگونه است؟

هنگامی که زنبورهای کارگر یک ملکه جدید را در کلونی پرورش می‌دهند، ابتدا یک سلول ویژه همانند فنجان را آماده می‌کنند که معمولا دهانه آن به سمت پایین است. آن‌ها ملکه مادر را وادار می‌کنند تا درون این سلول‌های آماده تخم گذاری کند و زنبورهای کارگر ماده که معمولا به عنوان زنبورهای پرستار نیز شناخته می شوند، اطمینان حاصل می‌کنند که مقدار نسبتا زیادی ژل رویال می توانند برای تقویت ملکه برای باروری آماده کنند.

ژل رویال که تنها تغذیه ملکه بوده و تا زمان پوشاندن سلول‌ها، برای تغذیه لارو ملکه بکار می رود. این سلول‌ها معمولا شباهت بسیار زیادی به بلوط‌های بزرگ و نسبتا کشیده دارند. این تخم گذاری ها مختص به لاروهای ملکه بوده و ملکه های جدید در آن پرورش داده می شود. جالب است بدانید زنبورهای ملکه جوان تنها 5 روز در لاروها می ماند و سپس از لارو بیرون آمده و تبدیل به ملکه خواهد شد.

همه چیز در مورد ملکه ی زنبور عسل

زمانی که یک زنبور ملکه از لحاظ فیزیکی و جسه به اندازه کافی قوی شده باشد و مورد قبول زنبورهای کارگر ماده واقع شود، به محض بیرون آمدن ملکه‌ های جدید دیگر از لاروها، برای رسیدن به سلطنت در کندو با تمامی آنها مبارزه کرده و همه آن ها را از بین می برد.

ملکه جدید پس از رسیدن به سلطنت به مدت حدود یک هفته در کندو می ماند تا بال‌های ضعیف آن تقویت شوند و سپس برای اولین جفت‌گیری با زنبورهای نر از کندوی خود خارج خواهد شد. تخم گذاری معمولا در فصل های بهار و تابستان انجام می پذیرد که در آن زمان وزن ملکه حدود 250 تا 280 میلی گرم شناسایی شده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ملکه تا 8 سال می تواند زنده بماند ، اما متاسفانه فعالیت های کارآمد و اصلی آن در طی یک الی دو سال اولیه زندگی خود خواهد بود. بنابراین پس از گذشت دوسال ، ملکه جدید جایگزین ملکه قدیمی کندو می شود. زنبور ملکه جوان به راحتی می‌تواند در عرض ۲۴ ساعت، بیش از 2000 الی 3000 تخم بگذارد.

چند ملکه زنبور عسل در هر کندو وجود دارند؟

در هر کلونی تنها یک ملکه زنبور عسل اجازه دارد که به کنترل کلونی و بقای کندو کمک کند . هنگامی که یک ملکه جوان جدید از لارو خارج می شود، زنبور ملکه مادر محل زنبورهای ملکه جدید را تعیین نموده و پس از جانشینی از کندو خارج می شود. باید بدانید اولین زنبور ملکه پس از خارج شدن از لارو ، تمامی زنبورهای ملکه را از بین میبرد و به همین دلیل به تنهایی کندو را کنترل خواهد کرد. سوالی که اغلب شنیده می شود این است که ظاهر زنبور ملکه چگونه است؟

به طور کلی تشخیص یک ملکه از سایر اعضای کلونی کار بسیار راحت و در عین حال ساده‌ای است، زیرا جسه ی او در حالت طبیعی بسیار بزرگ‌تر از سایر زنبورهای کارگر و زنبورهای نر است. بالهای ملکه بزرگ‌تر از زنبورهای کارگر و سر کمی کوچک‌تر دارد. بال‌های او تنها دو سوم شکم را می‌پوشانند و این در حالی است که بال‌های زنبورهای نر و کارگر ماده زمانی که کاملا جمع شده باشند، بالهایشان تقریبا به نوک شکم آن‌ها می‌رسند. از سری خصوصیات این زنبور، دارای نیش منحنی شکل و بلندتر از نیش زنبور کارگر ماده است، اما دندانه‌های کمتر و نسبتا کوتاه‌تری دارد.

چه زمانی ملکه مادر از کلونی جابجا می‌شود؟

همانطور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم ، ملکه مادر تنها زمانی کلونی خود را ترک می کند که احساس کند ، کندو به ملکه جدید احتیاج دارد. باید بدانید تنها در 3 اتفاق است که ملکه تصمیم می گیرد که کلونی را ترک کند که در زیر به آن اشاره شده است.

عملکرد ضعیف مرتبط با سن

غالبا با افزایش سن، توانایی های اولیه ملکه برای تخم گذاری به شدت کاهش می‌یابد و تخم‌های کمتری را با الگوهای کمتر و سازماندهی ضعیفتر می‌گذارد. زمانی که یک ملکه پیر در انجام مسئولیت‌های خود دچاز ضعف و تزلزل می‌شود، زنبورهای کارگر ماده او را وادار به جایگزینی کرده و او را از کندو خارج خواهند کرد.

 محدودیت فضا

همانطور که می دانید ملکه جوان هر روز تخم‌های زیادی می‌گذارد، در نتیجه فضای درون کندو ممکن است بسیار محدود شود. در این حالت ازدحام در داخل کلونی رخ داده و ملکه بالغ مجبور می شود به همراه نیمی از زنبورهای کارگر خود کلونی را برای همیشه ترک نماید تا کلونی جدیدی تشکیل دهد. دسته ی دیگر از زنبورهای کارگر، با سلطنت ملکه جدیدی ادامه می دهند و به انجام وظایف خود درون کلونی می پردازند.

مرگ غیرمنتظره ملکه

زمانی که یک زنبور ملکه مادر بطور کاملا ناگهانی و غیرمنتظره می‌میرد، یک جانشینی اضطراری و برنامه‌ریزی نشده در داخل کلونی رخ می‌دهد. زنبور عسل چندین لارو را در یک محدوده سنی مناسب شناسایی کرده و این لاروها را برای تبدیل شدن به ملکه، آماده می‌کنند، بدین معنی که این لاروها را تنها به وسیله ژل رویال تغذیه می‌کنند و سپس چند ملکه جدید به دنیا آمده و قوی‌ ترین آن‌ها به عنوان ملکه زنبورعسل ها انتخاب خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 13 =