دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره عسل سماق

همه چیز درباره عسل سماق

عسل یکی از مهم ترین فراورده های زنبور عسل است و از زمان های بسیار دور در وعده غذایی و انواع مصارف خوراکی و غیر خوراکی ما بوده است اما بسیاری از ما حتی یک اطلاعات محدود هم درباره این محصول بسیار مفید نداریم پش اول با عسل اشنا می شویم و سپس به یکی از لذیذترین و کاربردی ترین عسل های موجود در ایران می پردازیم.

عسل یک نوع مایع غلیظ شیرین و گران قیمت است که به وسیله زنبورهای عسل و برخی حشرات دیگر تولید می ‌شود زنبورها، انگبین را از ترشحات شکری گیاهان و گل‌ ها (شهد گل ها) یا ترشحات برخی حشرات مانند (عسلک) از راه بالا آوری، انواع فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می‌ کنند. زنبورها عسل را در کندو ذخیره می ‌کنند، عسلی که توسط زنبورهای عسل تولید می ‌شود به علت تولید جهانی و تجاری سازی آن، دارای بیشترین شهرت است. انگوین از کلونی‌ های زنبورهای وحشی یا از کندوهای زنبورهای اهلی جمع ‌آوری می ‌شود و هرکدام فرایند های متفاوت اما نزدیک به هم دارند .

عسل شیرینی خود را از مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز بدست می ‌آورد و شیرینی بستگی به میزان ساکارز موجود در آن است. میزان کالری عسل حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است. عسل از لحاظ دارا بودن برخی از مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک رساندن به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد.

عسل به دلیل اسیدیته منحصربه فرد خود و وجود مقدار بسیار اندک آب و همچنین وجود هیدروژن پراکسید به سختی فاسد می ‌شود و از همین رو نگهداری، انتقال و تجارت آن بسیار آسان است. عسل اولین ماده غذایی بود که برای شیرین‌ کنندگی توسط انسان استفاده می‌ شد. عسل با گذشت زمان خود شکرک می ‌زند و این یک فرایند کاملا طبیعی است که هیچ گونه تأثیری بر روی خواص شیمیایی عسل یا کیفیت آن نمی ‌گذارد. برای آب کردن این شکرک می‌ توان از آب گرم یا ولرم استفاده کرد ولی برای آب کردن آن نباید از دمای بیش از ۴۰ درجه سلسیوس استفاده کرد زیرا مواد بیولوژیکی فعال عسل روندی کاهشی می گیرند و از بین می روند.

عسل دارای تنوع های بسیار زیادی است و زنبور میتواند از گلهای زیادی برای تولید عسل های مختلف استفاده کرد که هر یک دارای عطر و بو خاصی هستند. این عسل ها هر کدام دارای خواص جداگانه هستند و برای موارد بسیار متفاوتی به کار می روند از تنوع های عسل می توان به انواع عسل مانند :

  • عسل آویشن
  • عسل های گون
  • عسل سماق
  • عسل زرشک
  • عسل سیاه دانه
  • عسل رازیانه
  • عسل کنار

همانطور که در سطر اولیه گفته شد عسل سماق یکی از پرطرفدار ترین و خاص ترین عسل های ایران است و مصرف کنندگان زیادی دارد. با ما در ادامه همراه باشید تا این محصول طبیعی و خاص را به شما معرفی کنیم.

آشنایی با عسل سماق

عسل سماق یکی از عسل های پرخاصیت و البته کمتر شناخته شده در کشورمان ایران است. این عسل تک گل به علت کمیاب بودن کمتر مورد توجه مصرف کنندگان عسل قرار گرفته است. با این حال نمی توانیم ناشناخته بودن این عسل را به حساب فواید کمتر آن بگذاریم. در حالت کلی عسل سماق یکی از عسل های مفید برای بدن ما است که می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها و عارضه های درگیر شده با بدن کمک کند.

فواید اثبات شده این نوع عسل تک گل در طب سنتی فراوان است و در این طب طرفداران خاصی دارد و به همین دلیل در درمان های اطبای طب سنتی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد. آشنایی با خواص و ویژگی های منحصر به فرد عسل سماق به شما کمک می کند تا در هنگام تهیه عسل تک گل با اطلاعات بیشتری اقدام به انتخاب از بین تنوع بالای عسل داشته باشید.

همانطور که می دانید تنوع زیادی از عسل های تک گل در ایران وجود دارد که برای تهیه هر یک از آن ها باید به موارد مختلفی توجه کنید. این که دقیقاً می خواهید با استفاده از عسل چه نوع تاثیراتی را بر روی بیماری یا بدن خود داشته باشید یکی از عامل های بسیار مهم در این زمینه است. البته طعم و عطر عسل نیز می توانند در خرید عسل طبیعی بسیار تاثیر گذار باشد چون بعضی از عسل ها هستند که دارای طبع گرم تر و بویی تند تر بوده که به مذاق بسیاری از مصرف کنندگان این محصول خوش نمی آید و ترجیح می دهند از عسل آرام تری استفاده کنند. عسل های ملایم تر مانند عسل سماق که بیشتر به این دلیل از آن استفاده می کنند.

 

همه چیز درباره عسل سماق

ویژگی های عسل سماق

همانطور که اشاره کردیم عسل سماق از جمله عسل های طبیعی است که در مناطق مختلف ایران امکان تولید آن توسط زنبورداران وجود دارد. لذا کافی است کندوها در محدوده ای قرار بگیرند که دشت هایی از درخت سماق وجود داشته باشد تا شهد گرد آوری شده توسط زنبوران عسل دارای شهد سماق باشد.

رنگ عسل سماق زرد مایل به تیره است. برخی رنگ آن را زرد متمایل به قهوه ای می نامند. اما در حالت کلی بازه رنگ آن زیاد قابل تغییر و دستکاری نیست. در اصل شما نمی توانید عسل سماق با رنگ زرد روشن پیدا کنید چون نوع فرایند تولید این عسل را به رنگ خود در می آورد. طعم عسل سماق شیرین و نسبتاً ملایم است. امکان دارد کمی مزه گس در این نوع عسل طبیعی که در فصل بهار برداشت شده باشد وجود داشته باشد. ولی عموما مزه ملایم تری نسبت به بقیه عسل ها دارد و طعم شدیدی در آن حس نمی شود.

همچنین رایحه عسل سماق بسیار ملایم بوده و رایحه تندی ندارد. به طور کلی مزه عسل سماق یکی از خاص تریم مزه ها در بین عسل های طبیعی است. افرادی که می خواهند طعم متفاوتی از عسل طبیعی را تجربه کنند، بیشتر عسل سماق را می پسندند و دلیل آن این است که این عسل طبیعی طعم متفاوتی نسبت به عسل های معمولی و پرورشی دارد که به جای شهد گل از محلول آب و شکر تغذیه می کنند.

به گفته بسیاری از مصرف کنندگان این عسل آن ها طعم این عسل را بسیار جذاب و خاص می دانند و گفته اند که از این عسل در تمامی وعده های غذایی لازم استفاده می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =