مقالات

راه های درمان زخم و سوختگی با عسل طبیعی

راه های درمان زخم و سوختگی با عسل طبیعی

از گذشته تا به امروز مردم از عسل طبیعی برای درمان زخم و سوختگی استفاده می کردند . یکی از مهمترین خاصیت های عسل طبیعی ضدباکتریایی و ضدمیکروبی بودن آن است ، به همین دلیل عسل می تواند روش بسیار موثری برای درمان و بهبود زخم ها باشد . همانطور که می دانید عسل یک ماده شیرین است و حاوی مقدار زیادی قند طبیعی می باشد . قندهای طبیعی انواع مختلفی دارند : فروکتوز ، ساکارز و گلوکز . این قندها باعث به وجود آمدن فرآیند ایسموزی می شوند . فرآیند ایسموزی به این معنا است که قندهای موجود در عسل ، آب و میکروب های درون زخم را خشک می کنند و رطوبت سلول های پوست حفظ می کنند . عسل طبیعی با حفظ رطوبت سلول ها باعث می شود ، محلی که در آن زخم یا سوختگی وجود دارد ، در کمترین زمان ممکن خود را بازسازی نماید .

روش استفاده از عسل برای جای زخم و سوختگی

مردم قدیم از عسل نه تنها برای مصارف خوراکی بلکه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند . عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان است و به علت خاصیت ضد میکروبی و ضد التهابی که دارد می تواند در درمان بیماری های چشم ، معده ، بهبود زخم دهان و دندان ، دیابت ، فشار خون ، جوانسازی ، بهبود زخم و سوختگی ، ازبین بردن جای جوش و آکنه و… تاثیر گذار باشد .

اما شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه و چه مقدار عسل را باید روی جای زخم استفاده کنیم ؟ بیشتر افراد از چگونگی استفاده عسل برای درمان زخم و سوختگی اطلاعی ندارند و از خاصیت های آن آگاه نیستند . عسل می تواند یک روش بینظیر برای بهبود زخم ها و سوختگی باشد و حتی می تواند جای زخم را نیز بعد از مدت کوتاهی کاملا محو نماید . مراحل استفاده از عسل برای درمان زخم ها :

  • از عسل خام برای درمان زخم استفاده کنید .

عسلی که می خواهید برای بهبود زخم و سوختگی از آن استفاده کنید ، باید 100 درصد خام باشد . عسل خام یا همان عسل تازه برداشت شده ، هیچگونه حرارتی ندیده و می توانید بر روی زخم ها استفاده کنید . آنتی اکسیدان های موجود در عسل ، سلول های پوست را در کمترین زمان ممکن بازسازی خواهند کرد . توجه داشته باشید اگر زخم بسیار عمیق باشد بهتر است فوری به پزشک متخصص مراجعه کنید .

راه های درمان زخم و سوختگی با عسل طبیعی

  • یخ را در محل سوختگی نگذارید .

به هیچ وجه برای پوستی که دچار سوختگی شده است از یخ استفاده نکنید . یخ میتواند عارضه های زیادی را برای پوست سوخته به همراه داشته باشد و باعث ایجاد عفونت شدید شود .

  • میزان استفاده از عسل برای زخم

بهتر است در مصرف موضعی عسل برای بهبود زخم ها صرفه جویی نکنید . محلی که دچار زخم یا سوختگی شده است را باید با عسل آغشته نمایید . عسل مانند یک پانسمان برای زخم ها عمل می کند و با خاصیت ضد میکروبی که دارد مانع از ورود میکروب ها به داخل زخم خواهد شد . همچنین عسل خام میکروب هایی که در محل زخم و سوختگی به وجود می آید را نیز کاملا از بین میبرد .

  • از چوب بستنی برای مالیدن عسل روی زخم استفاده کنید .

دست انسان روزانه با میکروب های زیاد محیطی در ارتباط است ، پس بهتر است پوست دست تماس مستقیم با زخم یا پوست سوخته نداشته باشد . قبل از شروع کار دستهایتان را خوب بشویید سپس از چوب بستنی یا کیسه پلاستیکی تمیز برای مالیدن عسل به محل زخم استفاده کنید . زخم و پوست اطراف زخم را آغشته به عسل نمایید ، سپس با یک باند تمیز دور زخم را ببندید . سعی کنید از باند نچسب استفاده نمایید تا در هنگام تمدید پانسمان ، گوشت سوخته به باند نچسبد و کنده نشود .

  • روزی یکبار پانسمان را عوض کنید .

همانطور که اشاره کردیم ، روزانه میکروب های زیادی به سطح پوست می چسبد پس نباید با زخم تماس داشته باشد . هنگامی که می خواهید پانسمان را عوض کنید ، ابتدا دستهایتان را بشویید و خشک نمایید ، سپس پانسمان را به آرامی باز کنید . اگر احساس کردید مقداری گوشت به پانسمان چسبیده است اصلا نگران نباشید ، زیرا عسل به جدا شدن بدون درد سلول های مرده بسیار کمک می کند . اگر احساس کردید مقداری عفونت روی پوست ایجاد شده است ، می توانید از پماد موضعی آنتی بیوتیک استفاده کنید . برای بهبودی زودتر زخم ها باید روزی یکبار پانسمان را عوض کنید تا محلی برای تولید میکروب ها نشود .

خرید عسل طبیعی و خام

امروزه عسل های مصنوعی بسیار زیادی در بازار دیده می شود که با نام اصل بودن به مردم می فروشند و نه تنها ویتامینی برای بدن ندارند ، بلکه می توانند برای بیماری دیابت بسیار مضر باشند . عسل های مصنوعی که عسل دستساز نیز نامیده می شوند را نمی توانید روی زخم ها استفاده کنید ، زیرا باعث ایجاد عفونت شدید در داخل زخم می شود . بهتر است عسل خام را از فروشگاه معتبر خریداری نمایید .

اگر خواهان خرید عسل طبیعی و خام هستید ، می توانید به زنبورداران کندوک اعتماد نمایید . زنبورداران کندوک هر روز در سراسر ایران در حال برداشت انواع عسل خام و طبیعی هستند و عسل خام و تازه برداشت شده را برای مشتریان در سراسر کشور می فرستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 12 =