مقالات

ماء العسل چیست و چه خواصی دارد ؟

ماء العسل چیست و چه خواصی دارد ؟

مردم قدیمی ایران در طب سنتی درمورد اهمیت مصرف عسل با ترکیبات آن برای درمان بیماری ها تاکید کرده اند. جدیدا تحقیقاتی در مورد فواید عسل برای درمان بیماری های ریوی انجام شده است که نشان می دهد ، عسل برای درمان آلرژی ، تنگی نفس، تسکین سرفه شدید کودکان و بهبود کم خوابی یا بی خوابی و تسکین سرفه شبانه ثابت شده است. به نظر می رسد اثرات درمانی ماءالعسل یا همان شربت آب و عسل با شکل دارویی آن یعنی ترکیب با آب میتواند در درمان بیماری های تنفسی بسیار مفید باشد. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که از بیماری ریه و تنگی نفس رنج می برید و به دنبال راهکار در طب سنتی برای درمان خود هستید ، خواص و فواید ماء العسل را دست کم نگیرید . اما ماء العسل چیست و چه خواصی دارد ؟

ماء العسل چیست ؟

آب انگبین یا همان ماء العسل در طب سنتی یکی از بهترین نوشیدنی های ایرانی است که بیشتر افراد با انواع مزاج ها و در سنین مختلف میتوانند از آن استفاده کنند. ماء العسل که از ترکیب آب و عسل به وجود می آید مخصوصا برای افراد بلغمی و سرد مزاج  ها بسیار مناسب است. روش های تهیه ماء العسل متفاوت است اما این روشی که در این مقاله به شما می آموزیم ، می تواند بهترین روش برای درست کردن ماء العسل باشد.

دو لیوان آب سرد را با 4 قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و روی شعله ملایم بگذارید تا به جوش بیاید، هنگامی که به جوش آمد، کف هایی که در سطح شربت ایجاد شده است را با قاشق خشک  بردارید ، به این کف ها قسمتهای غیر مفید عسل می گویند که با حرارت آزاد میشوند، هنگامی که یک سوم حجم ترکیب بخار شد و کمی غلیظ شد شعله را خاموش کنید،  به این ترکیب ماء العسل می گویند. شما می توانید برای تقویت و خواص بیشتر این شربت به آن ادویه هایی مانند دارچین، زنجبیل ، زعفران و خولنجان را به ماء العسل ترکیب کنید .

ماء العسل چیست و چه خواصی دارد ؟

خواص ماء العسل در درمان بیماری های تنفسی

ماءالعسل یکی از درمان های اصلی بیماری های تنفسی یا همان ریوی می باشد . با توجه به اینکه ماءالعسل رقیق، برطرف کننده بلغم است در صورت وجود رطوبت در ریه می تواند یک داروی فوق العاده برای نرم و لطیف کردن و دفع رطوبت ریه در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید سکنجبین در پاک کردن سینه و عفونت ریه از ماءالعسل نیز قوی تر است. خواص ماء العسل در درمان هر یک از بیماری های ریه به شرح زیر می باشد:

درمان ذات الریه

در واقع ذات الریه همان التهابات ریه می باشد که اغلب در اثر عفونت ریه ایجاد می شود و عامل اصلی ایجاد این بیماری ممکن است باکتری ها، ویروس یا قارچ باشند. در اثر این التهاب ریه، سلول های مرده و رطوبت در کیسه ها و مجاری تنفسی جمع می شوند و در در تنفس اختلالات ایجاد می شود . معمولا در طب سنتی برای بیمارانی که مبتلا به ذات الریه هستند، مصرف آب سرد برای آنها ممنوع شده است و شربت های پاک کننده مانند کشکاب ، ماءالعسل و جلاب در همه انواع بیماری ذات الریه ، ذات الصدر و ذات الجنب مفید بوده و مجاری تفسی را از رطوبت ها پاک می کند. تفاوت جلاب و کشکاب با ماء العسل در این است که زداینده و پاک کننده هستند ، اما ماء العسل یک زداینده و پاک کننده بسیاری قوی تر است .

درمان سرفه

اخیرا تحقیقاتی انجام شده است که نشان داده اصلی ترین و شایعترین علت سرفه های مزمن وجود ترشحات پشت حلق است. ریفلاکس معده ، آسم، برونشیت مزمن و برونشکتازی به ترتیب عوامل اصلی ایجاد سرفه هستند . در طب سنتی برای درمان سرفه های شدید و مزمن نیز ماءالعسل را به تنهایی یا همراه با برخی گیاهان دارویی توصیه می کنند . شربتی از ماءالعسل همراه با غاریقون و ریشه شیرین و ترکیبات دیگری هستند که برای سرفه مزمن، تجویز می شوند .

تنگی نفس و خرخر سینه

معمولا تنگی نفس نیاز به پاک کننده و زداینده ریه دارد و یا ناشی از کم شدن انتشار اکسیژن به درون ریه ها است . در طب سنتی برای درمان خرخر سینه و تنگی نفس که معمولا در هنگام شب ها پدید می آید، مصرف ماءالعسل به صورت قطره قطره و همچنین ترکیب تخم کتان با عسل مفید است. برای درمان بیماری خر خر سینه در طب سنتی مصرف ماءالعسل به تنهایی یا در نوع بلغمی آن همراه با عرق رازیانه را به جای آب توصیه می کنند .

گرفتگی صدا

ارنژیت یا گرفتگی صدا مشکلی است که در اثر التهاب تارهای صوتی رخ می دهد و ممکن است به علل های عفونی یا غیرعفونی بودن گلو اتفاق بیفتد . برای درمان گرفتگی صدا، حکما آنغوزه را با شربت ماء العسل مخلوط کنید و مصرف نمایید . این دارو اثر شگفت انگیزی که دارد می تواند در درمان گرفتگی صدا بسیار مفید عمل کند .

التهاب دیافراگم

طبق توصیه مردمان قدیم خردل کوبیده شده در ترکیب با ماءالعسل گرم شده بسیار مفید است. همچنین این ترکیب می تواند بیماری هایی همچون وجود زخم مزمن در ریه و چرک جمع شده در سینه، آشامیدن قسطرون با ماءالعسل می تواند درمان کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =