مقالات

سرد مزاجی چیست؟

سرد مزاجی چیست؟

سرد مزاجی را علم روانشناسی مطرح می کنند و در کل، به‌معنی تمایل نداشتن به‌جنس مخالف و لذت نداشتن رابطه جنسی برای فرد است. این مشکل در همه دیده می شود هم در زنان و هم در مردان و منجر به این می شود که سلامت جنسی افراد و در نتیجه سلامت روانی آن را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است که این مشکل را به‌عنوان شرایط طبیعی بدن در نظر بگیرند که کاری خیلی اشتباه است و حتما باید آن را درمان کنید. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع کسب کنید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا برایتان شرح دهیم که سرد مزاجی چیست؟ و علائم، دلایل و راهکارهای درمانی آن به‌چه شکل هستند.

سرد مزاجی یعنی چه؟

سرد مزاجی دو معنی دارد؛ یکی از آن در طب سنتی که معنی آن سیستم بدنی فرد است و دیگر معنی آن در حوزه روانشناسی که موضوع اول، امروزه خیلی به آن توجه نمی کنند. همان گونه که گفتیم سرد مزاجی در روانشناسی به‌مسائل جنسی گفته می شود و زنان و مردانی که مبتلا به‌سرد مزاجی هستند، علاقه‌ به‌هیچ‌ نوع ارتباط با جنس مخالف خود ندارند. این عارضه بیشتر در زنان رواج دارد و با بالا رفتن سن نیز بیشتر می‌شود.

علائم سرد مزاجی

بحث سرد مزاجی تنها به معنای تمایل نداشتن به‌رابطه جنسی ‌نیست؛ بلکه در افرادی که به‌سرد مزاجی مبتلا هستند، قوه جنسی آنها یا به‌ طور کامل غیر فعال است و یا اینکه خیلی ضعیف عمل می‌کند و در نتیجه، علائم زیر پیدا می‌شوند:

 1. تمایل نداشتن به‌جنس مخالف
 2. عدم تحریک در روابط جنسی
 3. پیش‌قدم نبودن برای رابطه جنسی
 4. به‌ ارگاسم نرسیدن در رابطه جنسی
 5. توانایی نداشتن در خیال پردازی‌های جنسی

این موضوع می‌تواند فرم‌های شدید و افراطی‌ای نیز داشته باشد که تحت آن حالت، تنفر از رابطه جنسی نیز وجود خواهد داشت. البته گذشته از علائم روانی، در افراد سرد مجاز علائم جسمانی‌ نیز وجود خواهد داشت ولی این علائم ثابت نیستند. به علاوه بخاطر اینکه این عارضه از نظر روانی پیگیری می‌شود، برای اینکه عوارض جسمانی آن را رفع کرد مثل ریزش آب از دهان که در افراد سرد مزاج شایع است باید به شکل جدا اقدام کرد. شما میتوانید برای بررسی علت ریزش آب دهان می‌توانید به‌دکتر گوارش مراجعه کنید.

دلایل سرد مزاجی

امکان دارد که سرد مزاجی به خاطر مشکلات جسمی و فکری باشد و دلیل ثابتی برای آن وجود ندارد ولی رایج‌ترین علل این مشکل شامل موارد زیر می شود:

 1. دیابت
 2. بالا رفتن سن
 3. خستگی زیاد
 4. تعادل نداشتن هورمونی
 5. مصرف برخی داروها
 6. کیفیت پایین رابطه جنسی
 7. افسردگی و داشتن استرس روزانه
 8. علاقه نداشتن به‌شریک جنسی
 9. مشکلات جنسی طرف مقابل
 10. مشکلات فکری مانند وسواس
 11. راحت نبودن با شریک جنسی
 12. داشتن باورهای غلط نسبت به‌رابطه جنسی
 13. رابطه جنسی یک‌نواخت در طی یک دوره طولانی
 14. تجربه‌های آزار دهنده مانند سابقه تجاوز یا سوء استفاده جنسی
 15. اعتماد به‌نفس نداشتن (فرد حس کند که از نظر جنسی جذاب نیست)

 

چه زمان به‌پزشک مراجعه کنیم؟

با توجه به‌علائم ذکر شده، این مشکل امکان دارد که مقطعی و در نتیجه یک بیماری باشد؛ برای مثال، فردی که به‌درد‌های جسمی بسیار زیاد مبتلا شده باشد، بعد از مدتی می‌تواند در برابر رابطه جنسی بی‌میل شود. جای نگرانی نیست و این مشکل میتواند بعد از توصیه‌های متخصص ارتوپدی و بهبود شرایط، حل می‌شود و یا به وسیله توصیه‌های متخصص غدد می‌توانید که اختلالات هورمونی را رفع کنید و سرد مزاجی را حل کند.

در حالی که مشکل جسمی و فکری خاصی در میان افراد وجود نداشت و موضوع، عدم تمایل به رابطه جنسی بود، باید زیاد زیاد تا ۶ ماه بعد از بروز علائم به‌پزشک سر بزنید.

درمان سرد مزاجی

برای اینکه درمان سرد مزاجی را کشف کرد اول باید دلیل این مشکل را یافت. اگر فکر می‌کنید به‌ دلیل مشکلات جسمانی مختلف منجر به‌سرد مزاجی هستید، بهتر است که به‌متخصص مراجعه کنید و به علاوه اگر مشکلات مختلف دیگری با رابطه جنسی دارید، مثلا اگر به‌خاطر مسائل مذهبی رابطه جنسی را کاری کثیف و شنیع می‌بینید و یا اینکه نمی توانید به‌خوبی با شریک جنسی خود در ارتباط باشید ، باید به وسیله راهکارهای روانشناسی این مشکل را پیگیری کنید.

در کل، روش‌های درمانی زیر را برای درمان سرد مزاجی به کار میبرند:

دارو درمانی

شما میتوانید برای درمان سرد مزاجی از داروهای مختلفی استفاده ببرید. هر چند که این دسته داروها باید بر اساس شرایط فرد مبتلا تجویز شوند ولی در کل مصرف دارو های فلیبانسرین و متیل فنیدات بالاترین میزان را دارد.

هورمون تراپی

اگر در مواقعی که سرد مزاجی بخاطر اختلالات هورمونی نباشد، شما همچنین می توانید به وسیله هورمون درمان را آغتز کنید. هورمون‌ها نقش بسیار زیادی را در فعالیت‌های دارند و بیشترین دلیل سرد مزاجی هم بخاطر همین اختلالات هورمونی است. به علاوه میتوان گفت که مشکلات تیروئید هم می‌توانند بر روی شرایط جنسی افراد تاثیر بگذارند.

هورمون تراپی

تلاش برای بهبود شرایط جنسی

در بیشتر مواقع، تمایل نداشتن فرد در رابطه جنسی به دلیل مشکل هایی مثل کیفیت پایین و همچنین یک‌ نواختی رابطه جنسی است. در چنین شرایطی، باید قوه تخیل جنسی را بیشتر به‌کار انداخت تا که بتوان رابطه هایی با کیفیت بالا و خوب داشت و این موضوع هم به مشاوره‌های روانشناسی نیاز دارد. هر چند که همچنین می‌توان از برخی متد‌های علمی مثل مستند مسترز و جانسون نیز بهره برد.

مشاوره

مشاوره‌ها ممکن است که به‌ شکل یک نفره و یا به صورت دو نفره باشند. در طی جلسات مشاوره، میتوان مشکلاتی را که باعث سرد مزاجی شده‌اند را تشخیص داد و توصیه‌های مورد نیاز برای بهبود روابط جنسی را دریافت کرد.

به علاوه اگر که فردی در گذشته با مشکلاتی مثل سو استفاده‌های جنسی روبه‌رو شده که دلیل سرد مزاجی او هستند، در جلسات مشاوره میتوان به‌خوبی آن خاطرات تلخ را بی‌اثر کرد.

معجون تقویت بدن VIP کندوک

معجون کندوک به عنوان درمانی موثر و طبیعی برای عارضه سرد مزاجی به شمار میرود. در ترکیبات این محصول از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نشده و افراد مبتلا میتوانند با خیالی راحت از آن استفاده کنند.

در ترکیبات معجون کندوک از عسل طبیعی و ژل رویال که خواص بی شماری دارد و بسیاری از مواد مفید دیگر استفاده شده است. این درمان نه تنها برای سرد مزاجی کارساز است بلکه برای بسیاری دیگر از بیماری ها کارساز بوده و ما به شما توصیه می کنیم که اگر مبتلا به این عارضه هستید حتما معجون تقویت بدن VIP کندوک را تهیه و استفاده کنید.

 

یکی از رایج‌ترین نوع اختلالات جنسی در بین افراد سرد مزاجی است که منجر به سردی روابط و حتی ممکن است باعث از هم پاشیدن آن نیز شود. این عارضه دلایل مختلفی دارد که به‌دو دسته کلی دلایل فیزیکی مثل افزایش سن و انواع مختلفی از بیماری‌ها و به علاوه دلایل روانی مثل افسردگی و داشتن خاطرات تلخ از روابط جنسی و خیلی موارد دیگر است که باید حتما آن را به وسیله روش‌های درمانی گوناگون درمان کرد. در نظر گرفتن این مشکل به‌عنوان شرایط طبیعی ذهنی و بدنی غلط است زیرا که سرد مزاجی، عارضه ای بسیار مهم به‌شمار رفته و می‌تواند با درمان نشدن عوارض زیادی را در زندگی خصوصی افراد در پی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *