مقالات

ارتباط بین رنگ و کیفیت عسل طبیعی چیست ؟

ارتباط بین رنگ و کیفیت عسل طبیعی چیست ؟

شاید یکبار برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا رنگ عسل ربطی به کیفیت عسل طبیعی دارد ؟  و یا شاید یکبار از فروشنده های عسل پرسیده باشید که کدام رنگ عسل بهتر است و یا عسل طبیعی چه رنگی است. اما اگر شما زنبوردار و یا فروشنده ‌ی عسل طبیعی باشید ، این موضوع را بهتر می‌دانید که رنگ عسل هیچ ارتباطی به کیفیت یا طبیعی بودن عسل ندارد. در واقع رنگ عسل به مراتعی که کندو‌ها در آن قرار دارند و گل‌های متنوع آن مناطق بستگی دارد که زنبور از شهد آن‌ها برای تولید عسل استفاده کرده است. به همین دلیل رنگ عسل طبیعی می‌تواند از زرد روشن تا قهوه‌ای تیره متغیر باشد .

طعم عسل هم مانند رنگ آن به منابعی که زنبور از شهد آن تغذیه می کند بستگی دارد، بنابراین از روی رنگ عسل می توان طعم دلپذیر آن را تشخیص داد . به عنوان مثال عسل‌هایی که رنگ قهوه ای تیره‌ دارند ، مزه و طعم قوی‌ تری نسبت به سایر عسل های دیگر دارند و معمولا عسل‌هایی که رنگ زرد روشن‌ دارند طعم ملایم ‌تری دارند. این موضوع را زیاد شنیده ایم که عسل‌هایی که رنگ قهوه ای تیره دارند دارای خواص آنتی اکسیدانی و مواد معدنی بیشتری نیز هستند ؛ به عنوان مثال عسل طبیعی آویشن نسبت به عسل گون گز خواص آنتی اکسیدانی بیشتری دارد و به همین دلیل است که از عسل آویشن برای درمان سرفه و گلودرد استفاده می‌شود . نکته بسیار مهمی که در انتخاب عسل وجود دارد این است که نباید برای خرید عسل طبیعی به رنگ آن زیاد توجه داشته باشیم ، بلکه باید به خواص درمانی و ذائقه‌ی خودمان توجه کنیم.

عسل آویشن کوهی کرمانشاه

بررسی رنگ 5 عسل های طبیعی موجود در ایران

  • آویشن : رنگ نارنجی و قرمز
  • گون گز : زرد کهربایی
  • کنار : قهوه ای روشن
  • چهل گیاه : قهوه ای روشن
  • عسل رس بسته : سفید

پارامتر های تشخیص رنگ عسل طبیعی

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ، رنگ عسل بستگی به نوع گل و شیره گیاهانی دارد که زنبور عسل از آن تغذیه می‌کند؛ اما در بسیاری از مواقع مشاهده می‌شود که یک نوع عسل که از دو منطقه متفاوت برداشت شده است از نظر رنگ و طعم و بو با هم تفاوت داشته اند. در نتیجه مراتعی که کندوها در آن گذاشته می شود، بسیار به رنگ و طعم عسل بستگی دارد. به طور کلی زنبورداران از نظر مکانی، دو راه برای قرار دادن کندو‌ها در آن مناطق دارند .

مناطقی با پوشش یک گل یا گیاه خاص

زنبورداران در بیشتر مواقع کندو‌های خود را در مزارعی قرار می‌دهد که تا چشم کار می‌کند از یک نوع گل یا گیاه وجود داشته باشد. این نوع عسل که به آن عسل تک گل نیز می‌گویند، معمولا از نظر طمع و رنگ در نقاط مختلف یکسان خواهند بود. به عنوان مثال می توان عسل آویشن کوهی را نام برد . آویشن یک گیاه وحشی است که به صورت بوته ای رشد می کند و به سرعت یک منطقه را فرا می گیرد . در همین حال زنبورداران مناطق را شناسایی کرده و کندو ها را در آن مناطق قرار می دهند . زنبورها به این گل خوش عطر و بو جذب می شوند و تنها از شهد آن برای تولید عسل استفاده می کنند . به همین دلیل است عسل با یک رنگ و یک طعم تولید می شود .

عسل کوهستانی و با گل های متنوع

در مراتع کوهستانی و جنگل ها تنوع گل ها و گیاهان بسیار زیاد است . زنبورها تا چند مایل دورتر از کندو پرواز می کنند و شهد انواع گل های مختلف تغذیه می کنند . با توجه به این موضوع است رنگ عسل متفاوت است و نمی توان کیفیت و طبیعی بودن عسل را با توجه به رنگ آن تشخیص داد .

تاثیر نحوه نگهداری از عسل طبیعی بر رنگ آن

یکی از مهمترین عامل تغییر رنگ عسل ، نحوه نگهداری از آن است . نگهداری از عسل بسیار مهم است و اگر در نحوه نگهداری از آن آگاه نباشد عسل تغییر رنگ خواهد داد . عسل با گذشت زمان نیز تغییر رنگ می دهد ، به عنوان مثال هنگامی که عسل توسط زنبورداران برداشت می شود ، یک روز پس از برداشت تغیر رنگ می دهد . اگر یکبار عسل را خریداری کرده باشید متوجه می شوید ، رنگ عسلی که تازه خریداری کرده اید پس از گذشت یکسال رنگ همان عسل بسیار فرق می کند و معمولا عسلی که مدت زمان برداشت آن بیشتر می شود تیره تر خواهد بود .

یکی دیگر از عواملی که باعث تیره شدن عسل طبیعی می شود ، نگهداری عسل در دمای بالای 50 درجه سانتی گراد است . عسل با افزایش دما تیره میشود و معمولا بسیاری از افراد احساس می کنند عسلی که تیره است یعنی اصل و طبیعی است . در واقع ارتباط بین رنگ و کیفیت عسل طبیعی وجود ندارد و رنگ عسل تنها به نوع آن بستگی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *