مقالات

تفاوت عسل تغذیه با عسل طبیعی !

آیا شما به راحتی می توانید عسل تغذیه ای را از عسل طبیعی تشخیص دهید؟ تفاوت عسل تغذیه با عسل طبیعی چیست ؟ چگونه از کیفیت عسل مطلع می شوید؟ عسل طبیعی یکی از اصلی ترین و مهم ترین مواد غذایی و درمانی در سراسر جهان به شمار می رود. این ماده غذایی حاوی میزان بالایی آنتی بیوتیکی است که میکروب ها و ویروس های بدن را به خوبی از بین می برد. باید بدانید در عسل تغذیه ای برای تغذیه زنبور از ترکیب آب و شکر یا مواد قندی استفاده می شود. در مقابل عسل طبیعی زنبورعسل ، عسلی است که حاوی عناصر دارویی و درمانی بسیار زیادی می باشد. زنبورعسل برای تهیه عسل طبیعی از شهد گل ها و گیاهان تغذیه می کند و برای تولید عسل تغذیه ای ، زنبورداران ترکیبات آب و شکر را برای زنبورها تهیه می کنند تا از آن تغذیه کرده و عسل تغذیه ای تولید کنند . در این مقاله کندوک سعی داریم در مورد تفاوت عسل تغذیه با عسل طبیعی بیشتر صحبت کنیم .

در واقع تغذیه زنبورعسل به عنوان تداخل زنبورداران در تغذیه ی اصلی زنبورهای کارگر با مواد غذایی شیرین برای آنها تعریف می شود. زنبوردار کمک می کند تا زنبورعسل مقدار مناسبی عسل تولید کنند. این فرآیند در عسل تغذیه ای با تهیه برخی محصولات مانند شکر، مواد قندی و حتی عسل انجام می پذیرد . هدف از تغذیه از طریق عسل ، جبران کمبود مواد مصرفی در تغذیه زنبورها است . تحریک پرورش زنبورهای کارگر بالغ و فراهم کردن محیط غذایی کامل برای آنها است. در فصل بهار و تابستان که گل و گیاهان تازه زیاد است ، زنبورداران به مقدار بسیار کم مواد شکر و آب را برای زنبورها تهیه می کنند ، اما در فصل پاییز و زمستان که گیاهی باقی نمی ماند ، زنبورداران برای تغذیه زنبورها از شکر و آب غلیظ استفاده می کنند . به عسلی که توسط شکر و آب تولید می شود ، عسل تغذیه ای می گویند . باید بدانید عسل تغذیه ای برای تغذیه مصرف کننده ها مناسب نیست و این نوع عسل برای مصرف کننده ها ارسال نمی شود . تنها هدف تولید عسل تغذیه ای ، تهیه تغذیه زنبورها در فصل سرد سال است و فقط زنبورها از این عسل تغذیه می کنند .

انواع موادغذایی زنبور در عسل تغذیه ای

یکی از بهترین تغذیه ها برای زنبورها در فصل تابستان آب است. در تابستان که دما بالا می رود ، ممکن است عملکرد زنبورها برای جمع آوری شهد کاهش بیابد و به همین دلیل زنبورداران مجبور می شوند برای کمک به کاهش دمای بدن زنبورها و تهیه عسل بیشتر از ترکیب شکر و آب استفاده کنند. در واقع شکر یکی دیگر از ماده غذایی محبوب زنبورعسلها است و اگر دوز مصرف شکر به عنوان غذا برای زنبورها 1/1 باشد ( میزان ترکیب آب و شکر به یک مقدار باشد ) ، این شربت معمولا در بهار و تابستان بسیار غلظت کمی دارد ، اما در فصل پاییز به غلظت آن افزوده می شود .

بیشتر زنبورداران به نوع دیگری از منبع غذایی برای کلنی زنبورها می پردازند و از موادی شیرین همچون فوندانت ، قرص و پای شکر استفاده می کنند. این ترکیبات با دقت بسیار زیاد توسط زنبورداران با تجربه در کندو قرار می گیرد و زمانی که زنبور به تغذیه بیشتر نیاز داشته باشد ، از این مواد به عنوان منبع تغذیه کمک می گیرد . جالب است بدانید برخی از زنبورداران از مخلوط گرده پودر و مواد شیرینی استفاده می کنند که بیشتر در فروشگاه ها به فروش می رسند و در بسیار از مواقع از مخمر آبجو، آرد سویا، شیر خشک و ویتامین C نیز تهیه می شود.

چگونه از کیفیت عسل طبیعی مطلع شوید؟

در واقع روش های بسیار زیادی برای تشخیص عسل طبیعی از تغذیه ای وجود دارد . تشخیص عسل طبیعی بسیار دشوار است و بسیاری از زنبورداران با تجربه برای تشخیص طبیعی بودن آن از روش آزمایش غذایی استفاده می کنند . اگر تشخیص عسل برای شما سخت است و به دنبال خرید عسل طبیعی اصل و عسل خودبافت هستید ، می توانید آن را با اطمینان کامل از کندوک خریداری نمایید . از آنجایی که عسل تغذیه ای نیز توسط زنبور عسل تولید می‌شود و معمولا اینطور هم نیست که زنبور به هیچ وجه از شهد گیاهان و گل ها تغذیه نکرده باشد، در نتیجه باید بدانید عسل تغذیه ای هم بدون خواص نیست و حاوی آنزیم های طبیعی است که زنبورها به ترکیبات عسل وارد می‌ کند. اما عسل تغذیه ای از نظر خواص دارویی و درمانی قطعا به پای خواص عسل طبیعی نمی‌ رسد.

چه طور عسل تغذیه ای را از طبیعی تشخیص دهیم

همه ما می دانیم در هر بازاری تقلب در محصولات غذایی بسیار زیادی وجود دارد و این موضوع در بازار عسل نیز صدق می کند. بسیاری از افراد سودجو هستند که بخواهند عسل تغذیه‌ ای را به جای طبیعی، به مشتریان بفروشند . به همین دلیل است که امروزه موضوع تشخیص عسل تغذیه‌ ای اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. تشخیص عسل تغذیه ای از طبیعی اساسا برای افراد عادی و مصرف کنندگان غیر ممکن بوده ، زیرا این نوع عسل از نظر خواص فیزیکی و ظاهر بسیار شبیه به هم هستند. هر دو ماده غذایی توسط زنبورعسل تولید شده ، اما تفاوت اصلی در ترکیبات آن ها است . عسل طبیعی از شهد گل های متنوع و تغذیه ای از آب و شکر تولید خواهد شد. یکی از بهترین راه ها برای تشخیص طبیعی و تغذیه بودن عسل ، آزمایش این ماده غذایی در یک آزمایشگاه معتبر و سنجش فاکتورهای مهم آن است. اصلی ترین فاکتورهایی که برای تشخیص عسل طبیعی و عسل سیاه دانه از تغذیه ای مورد سنجش قرار می گیرد ، میزان ساکارز موجود در عسل و نسبت فروکتوز به گلوکز و پرولین است.

عسل سیاه دانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =