مقالات

فواید عسل طبیعی در درمان زخم و جای سوختگی

فواید عسل طبیعی در درمان زخم و جای سوختگی

از گذشته های دور درمان زخم با عسل مرسوم بوده و مردم صد ها سال پیش از عسل برای بهبود زخم های خود استفاده کرده اند. امروزه راه های درمان موثر بسیار زیادی برای درمان زخم وجود دارند ، اما هنوز هم ممکن است بسیاری از افراد روش درمان زخم با عسل را به سایر روش های دیگر ترجیح دهند . عسل دارای خواص ضد میکروبی و باکتریایی بوده و تعادل pH پوست را ثابت نگه می دارد که اکسیژن و ترکیبات درمانی را به بهبود زخم ختم می کند . در گذشته تا به امروز در طب سنتی مردم از عسل طبیعی برای درمان زخم و سوختگی استفاده می کردند و یکی از مهمترین خاصیت های عسل طبیعی ضدباکتریایی و ضدمیکروبی بودن آن است ، به همین دلیل عسل می تواند یک روش بسیار موثری برای درمان و بهبود زخم ها باشد .

همانطور که می دانید عسل یک ماده شیرین است و حاوی مقدار زیادی قند طبیعی فروکتوز ، ساکارز و گلوکز می باشد . قندهای طبیعی باعث به وجود آمدن فرآیند ایسموزی می شوند . فرآیند ایسموزی به این معنا است که خاصیت و عملکرد این قندهای موجود در آب ، رطوبت ها و میکروب هایی که درون زخم جمع شده است را خشک می کنند و رطوبت سلول های پوست حفظ می کنند . در واقع عسل طبیعی با حفظ رطوبت سلول ها باعث می شود ، محلی که در آن زخم یا سوختگی وجود دارد ، در کمترین زمان ممکن خود را بازسازی نماید .

عسل برای بهبود چه زخم هایی مناسب است ؟

استفاده از عسل برای بهبود زخم ها مورد تایید پزشکان بسیاری در سراسر جهان قرار گرفته است . pH اسیدی عسل باعث بهبود زخم ها می شود. اگر زخم هایتان زیاد عمیق نیستند و خون ریزی ندارند، برای اینکه جای زخم باقی نماند و سریعتر بهبود یابد ، بهتر است از روش سنتی عسل استفاده کنید ، اما اگر زخم هایتان بیش از حد عمیق هستند و خونریزی دارند به شما پیشنهاد می کنیم به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید .

  • عسل برای جوش یا دمل
  • سوختگی و خراش های سطحی
  • زخمی که بر اثر عمل کیست مویی انجام شده است
  • ترمیم زخم های بعد عمل جراحی
  • عسل برای زخم پای وریدی و دیابتی
  • مناسب زخم سطحی

مراحل استفاده از عسل برای درمان زخم ها و جای سوختگی

در گذشته مردم قدیمی از عسل نه تنها برای مصارف غذایی ، بلکه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند . عسل طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و به علت خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی که دارد می تواند در درمان انواع زخم ها و بیماری های چشم ، معده ، بهبود زخم دهان و دندان ، دیابت ، فشار خون ، جوانسازی ، بهبود زخم و سوختگی ، ازبین بردن جای جوش و آکنه موثر باشد. اما شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه مقدار و چگونه عسل را باید روی جای زخم استفاده کنیم ؟ بسیاری از افراد از چگونگی استفاده عسل برای درمان زخم و سوختگی اطلاعی ندارند و از خاصیت های فوق العاده آن آگاه نیستند . عسل می تواند یک روش بینظیر برای بهبود زخم ها و جای سوختگی باشد و حتی می تواند جای زخم را نیز بعد از مدت کوتاهی کاملا محو نماید .

فواید عسل طبیعی در درمان زخم و جای سوختگی

1.از عسل خام برای بهبود زخم استفاده کنید .

این نکته بسیار مهم است ، عسلی که می خواهید برای بهبود زخم و جای سوختگی از آن استفاده کنید ، باید 100 درصد خام و طبیعی باشد . عسل تازه برداشت شده یا همان عسل خام ، هیچگونه حرارتی ندیده و می توانید برای بهبود زخم ها بهترین گزینه باشد . آنتی اکسیدان های موجود در عسل ، سلول های پوست را در کمترین زمان ممکن بازسازی خواهند کرد ، اما اگر زخم بسیار عمیق بوده و خونریزی شدید داشته باشد، بهتر است این روش را کنار بگذارید و سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید .

2.از یخ برای زخم استفاده نکنید .

یکی از اشتباهات رایجی که بیشتر افراد برای تسکین دردهای شدید زخم استفاده می کنند، استفاده از یخ در محل زخم است . متاسفانه یخ باعث عفونت در محل زخم یا سوختگی می شود ، توصیه می کنیم به هیچ وجه از یخ در محل سوختگی استفاده نکنید .

3.میزان استفاده از عسل برای زخم

صرفه جویی را در مصرف موضعی عسل برای بهبود زخم ها را کنار بگذارید . محلی که دچار زخم یا سوختگی شده است را باید با عسل خام آغشته کنید . در واقع عسل مانند یک پانسمان برای زخم ها عمل می کند و با خاصیت ضد باکتریایی و میکروبی که دارد مانع از رشد میکروب ها در داخل زخم خواهد شد . همچنین از مزیت های دیگر عسل خام این است که  میکروب هایی که در محل زخم و سوختگی به وجود آمده است را کاملا از بین میبرد .

4.از دست برای مالیدن عسل به زخم استفاده نکنید .

روزانه دست با بسیاری از میکروب های محیطی ارتباط مستقیم دارد و برای همین پزشکان توصیه می کنند روزانه دست خود را مرتب بشویید . هنگامی که زخم یا جای سوختگی روی پوست شما ایجاد می شود و می خواهید عسل را با نوک انگشت روی زخم بمالید ، ممکن است میکروب های زیادی از طریق دست شما به زخم منتقل شود و متاسفانه عفونت ایجاد خواهد شد . برای انجام این کار بهتر است در ابتدا دست های خود را کامل بشویید ، سپس از یک چوب بستنی برای مالیدن زخم به محل زخم یا سوختگی استفاده کنید .

5.در آخر زخم را با پانسمان ببندید .

هنگامی که زخم را به عسل خام آغشته کردید ، بهتر است روی آن را با پانسمان خشک و تمیز باند پیچی کنید . پانسمان تعادل عسل را روی زخم نگه می دارد و مانع از چسبیدن آن به محیط یا لباس ها می شود . اما به این نکته توجه داشته باشید ، پانسمان را روزی 1 الی 2 بار عوض کنید و تمدید نمایید . در کنار عسل طبیعی عصاره بره موم کندوک هم یکی از آن دسته محصولاتی است که در رفع بیماری های زیادی تاثیر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 8 =