مقالات

نکته های ریز اما مهم در نگهداری از گرده گل

در واقع مصرف گرده گل در چندین سال اخیر با روند صعودی و رو به رشد مواجه بوده است. به دلیل خواص بی نظیر که دارد، افراد بسیار زیادی را در سراسر دنیا با خواص این ماده غذایی طبیعی آشنا هستند و همین موضوع باعث شده که افراد زیادی این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود قرار دهند .

گرده گل می تواند گزینه ای بی نظیر برای درمان برخی از بیماری ها یا افزایش سطح انرژی روزانه ما باشد؛ اما زمانی می توانید از خواص فوق العاده آن بهره بگیرید ، این است که به میزان درست و به صورت مرتب مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده درست از گرده گل، باید در ابتدا اصول نگهداری از گرده گل که معمولا از اهمیت بالایی نیز برخوردار است را یاد بگیریم. در این مطلب کندوک سعی داریم به نکته های ریز اما مهم در نگهداری از گرده گل صحبت کنیم . تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

گرده گل چیست ؟

گرده گل به عنوان یکی از انواع محصولات زنبورعسل شناخته می شود و ماده ای سرشار از ویتامین های گوناگون بوده که از گرده انواع گل ها تهیه می شود . زنبور های عسل زمانی که در حال تغذیه روی گل های متنوع در طبیعت هستند ، مقدار بسیار زیادی از گرده به پاهای آنها می چسبد و آن را تا کندو روی پاهای خود حمل می کند . زنبورداران در تمامی نقاط کشور برای جمع آوری گرده در راه ورودی کندو از تله های جمع آوری گرده استفاده می کنند و به وسیله آن گرده ها را از پاهای زنبور جدا خواهند کرد.

همانطور که گرده گل برای سلامتی بدن ما مفید است ، مصرف بیش از حد آن نیز ممکن است برای سلامتی ما کمی مضر باشد . به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید گرده گل یا قبل از مصرف گرده ، نکات مهم در نگهداری از گرده را یاد بگیرید تا بتوانید در دوره ای که می خواهید آن را مصرف کنید ، از ارزش غذایی آن کاسته نشود .

3 راه های نگهداری از گرده گل

از خشک بوده گرده های گل مطمئن شوید .

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید در نگهداری گرده گل به آن توجه داشته باشید، این است که این ماده کاملا خشک شده باشد و هیچگونه رطوبتی در آن باقی نماند . زمانی که زنبورداران گرده گل را از داخل کندو برداشت می کنند ، این ماده دارای درصد بالایی از رطوبت بوده و به همین علت لازم است تا زنبوردار از انواع روش ها به خصوص از روش های سنتی برای خشک کردن گرده گل کمک بگیرند .

در واقع اگر درصد رطوبت باقیمانده در گرده گل بسیار زیاد باشد، ممکن است در کوتاه مدت کپک بزند و در این حالت فاسد خواهد شد . همچنین اگر دانه های گرده را زمانی که هنوز دارای رطوبت است را در این حالت نگهداری کنیم ، زمان ماندگاری آن کمتر شده و در نتیجه تاریخ انقضای گرده گل سریعتر فرا خواهد رسید. بنابراین روش اصولی برای نگهداری گرده گل در گام اول این است که حتما از خشک بودن گرده گل اطمینان حاصل کنید. اگر گرده گلی که خریداری کرده اید و متوجه شدید که رطوبت دارد اصلا نگران نباشید ، با یک روش ساده می توانید رطوبت آن را بگیرید . گرده را روی یک پارچه پهن کرده و جلوی نور مستقیم آفتاب قرار دهید یا از پنکه برای خشک کردن آن استفاده نمایید.

نگهداری گرده در جای خشک و دور از رطوبت محیطی

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در نگهداری این محصول ، محل نگهداری گرده گل است . همان طور که یکی از قاتلین خواص عسل طبیعی رطوبت است و این موضوع در گرده گل نیز صدق می کند. همان قدر که مهم است قبل نگهداری تمامی رطوبت گرده گل را از بین ببرید و خشک کنید ، توصیه می کنیم آن را در محل خشک مانند کابینت ها و در ظروف درب بسته محکم نگهداری کنید . اگر دوست دارید گرده گل را در یخچال نگهداری کنید ، پیشنهاد می کنیم از ظروف درب محکم برای نگهداری آن کمک بگیرید؛ چرا که احتمال عرق کردن آن در فضای یخچال زیاد است و رطوبت نیز به آن نفوذ می کند.

چه مقدار مصرف گرده گل برای من مجاز است؟

نگهداری از این محصول در مکان خنک

گرمای بیش از حد محیط یکی دیگر از قاتل های گرده گل محسوب می شود . زمانی که گرده گل در دمای بالای محیط قرار می گیرد ، احتمال شپشک زدن یا کپک زدن آن بسیار افزایش می یابد. بنابراین توصیه می کنیم گرده را دور از رطوبت و حتی دور از گرمای بیش از حد محیط قرار دهید. در نتیجه شاید بهترین مکان برای نگهداری از این محصول نایاب یخچال باشد. دمای یخچال برای نگهداری از گرده فوق العاده بوده و تنها لازم است از ظروف درب محکم کمک بگیرید تا هیچگونه رطوبتی به داخل ظرف گرده وارد نشود .

این خوراکی را تا جایی که امکان دارد به صورت تازه مصرف کنید!

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ، گرده گل یکی از حساس ترین و نایاب ترین مواد غذایی سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که باید در نگهداری آن دقت کنیم . نکته بسیار مهم دیگری که وجود دارد این است که باید برای نگهداری از گرده گل مورد توجه شما باشد، زمان مناسب مصرف این ماده غذایی است. بهتر است این ماده طبیعی را در بهترین شرایط نگهداری کنید و لازم است در کمترین زمان ممکن آن را مصرف نمایید . در واقع بهترین زمان مصرف برای گرده که به صورت اصولی نگهداری شده باشد، زیر یک سال است؛ اما باید بدانید گرده را تا دو سال پس از برداشت از کندو نیز می تواند مورد استفاده قرار داد. تاریخ انقضای این ماده از ابتدای برداشت تا زمان برداشت تا دو سال می باشد، اما اگر در زمان کمتر از یکسال مصرف نشود ، ممکن است برخی از خواص بی نظیر و مقوی آن از دست برود. در نتیجه سعی کنید به درستی این ماده طبیعی را نگهداری کنید و آن را به صورت تازه مصرف نمایید. به طور کلی اصول نگهداری گرده گل موضوع مهمی است که به راحتی و به سادگی نمی توان از آن عبور کرد. زمانی که شما اقدام به خرید گرده گل می کنید، ضروری است آن را به صورت اصولی مورد مراقبت قرار دهید تا تاریخ انقضا آن خیلی زود فرا نرسد. در این صورت به راحتی می توانید تا چند ماه تا دو سال از گرده گل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *