مقالات

آیا عسل مدفوع زنبور است ؟

آیا عسل مدفوع زنبور است ؟

از زمان های گذشته فواید و خاصیت های عسل طبیعی همواره مورد توجه انسان ها قرار گرفته است . عسل طبیعی اولین محصول زنبور عسل است و نام دیگر آن ، انگبین می باشد . تاریخچه عسل نشان می دهد که عسل خام از زمان باستان به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد استفاده انسان ها قرار گرفته است و استفاده از خواص آن از زمان خلقت انسان وجود داشته است . در هر فرهنگ و سنتی می توان استفاده از عسل را مشاهده کرد . تمامی ترکیباتی که در عسل وجود دارد برای سلامتی مفید بوده و خواص آن بستگی به گل هایی دارد که زنبور از آن تغذیه می کند . بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که عسل همان مدفوع زنبور است . بهتر است تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با هم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم .

آیا عسل مدفوع زنبور است ؟

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که عسل فضولات یا مدفوع زنبورعسل است ، اما این تفکر کاملا اشتباه است و ریشه و اساس ندارد . مدفوع زنبورعسل یک ماده ی قهوە ای یا آجری رنگ است که زنبورعسل ها برای دفع آن به بیرون از کندو می روند و در خارج از کندو آن خود را دفع می کنند . زنبورها بعد از مصرف شهد گلها و عسل طبیعی و هضم آن ها ، فضولات و مواد دفعی تولید می کنند که برای دفع آن حتما بایستی به بیرون از کندو مراجعە کنند .

زنبورعسل ها به قدری تمیز و پاکیزه هستند که به هیچ وجه مدفوع خود را داخل کندو نمی ریزند . در فصل زمستان که هوا بسیار سرد است و اگر زنبورها از کندو بیرون بیایند این امکان وجود دارد که تلف شوند . بنابراین زنبورها همه ی فضولات را در روده ی خود جمع آوری می کنند و در یک روز آفتابی از کندو خارج شده و آن را دفع می کنند .

زنبور عسل برخلاف سایر حشرات دیگر دارای دو معدە هستند که یکی محل ذخیره عسل و شهد است که به آن عسلدان  و یا کیسە دان عسلی نیز می گویند و معده دوم هم مخصوص هضم غذا است و در واقع دستگاه گوارش زنبور محسوب می شود . بنابراین عسل طبیعی که منشاء آن شهد گل و گیاهان است با مدفوع زنبور کاملا فرق دارد و هیچ ارتباطی با هم ندارند . اکنون که متوجه شدیم عسل مدفوع زنبور عسل نیست خوب است بدانیم که عسل چگونه به وجود می آید ؟

فرآیند به وجود آمدن عسل چگونه است ؟

شهد گلها و شیره گیاهان شیرین منشاء اصلی تولید عسل هستند . شهد مایعی سرشار از قند طبیعی است که از غدد شهد زای گیاه تولید می شود . تنوع عسل بستگی به ترکیبات شهد گل های متنوع و گیاهانی و آب و هوایی دارد که عسل در آن تولید می شود . زنبور عسل ها درهنگام جمع آوری شهدی که از شکوفه های درختان برداشت می کنند ، شکوفه درخت ها را گرده افشانی خواهند کرد .

زنبور های کارگر ، با شروع گلدهی گل و گیاهان و تولید شهد آن ها ، فعالیت خود را آغاز می کنند و به جمع آوری شهدهای متنوع می پردازند . آن ها به وسیله خرطوم خود شهد گلها را می مکند و به کیسه دان عسلی خود می فرستند . برای پرشدن کیسه دان یک زنبور عسل حداقل 100 شهد گل لازم است . پس از اینکه کیسه دان عسلی زنبور پر شد ، به داخل کندو بازگشته شهد های جمع آوری شده را پس از غلیظ کردن شهد به داخل استوانه های شش ضلعی می ریزند . به این شهدهایی که هنوز به غلظت نرسیده اند ، عسل نارس نیز گفته می شود .

زنبورهای کارگر شهد خام را توسط خرطوم خود مکیده و با ترکیبات آنزیم طبیعی خود ، رطوبت عسل را به حداقل 18 درصد می رسانند . آن ها به کمک بال زدن های مکرر میزان رطوبت عسل را کاهش می دهند و عسل را به غلظت واقعی خود می رسانند .

نحوه ی خارج کردن عسل از شان های مومی

زنبور عسل ها پس از به اتمام رسیدن کار و پر کردن استوانه های شش ضلعی ، روی استوانه ها را با یک لایه موم نازک می بندند . در این مرحله است که زنبورداران متوجه اتمام کار تولید عسل می شوند و جمع آوری و استخراج عسل آغاز می شود .زنبورداران به وسیله دستگاهی به اسم اکستراکتور عسل های مایع را از کندوهای شش ضلعی حارج نموده و آن ها را جمع آوری می کنند .

آیا عسل مدفوع زنبور است ؟

عسل خام برداشت شده حاوی ذرات موم و بقایای زنبورعسل ها است . زنبورداران با استفاده از صافی تمامی ناخالصی ها را از عسل خام جدا می کنند بدون اینکه به زنبورعسل ها آسیب وارد شود . در نهایت عسل صاف و روان بسته بندی شده و به بازارعرضه می گردد . قبل از اختراع این دستگاه ، زنبورداران به روش های سنتی عسل را استخراج می کردند . این کار بسیار زمان بر بود و در هنگام استفاده از روش سنتی بسیاری از زنبورعسل ها تلف می شدند و این موضوع اصلا به نفع زنبورداران نبود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =