دسته‌بندی نشده

چگونه تستوسترون بدن را بالا ببریم ؟

چگونه تستوسترون بدن را بالا ببریم ؟

برای آقایان ورزشکار ، هورمون تستوسترون نامی بسیار آشناست و همیشه سعی در بالا بردن این هورمون دارند ! پس افزایش تستوسترون برای خیلی‌ها یک هدف است. اگر شما فرد ورزشکاری باشید که دچار کاهش هورمون تستوسترون شده اید، احتمالا این موضوع عملکرد ورزشی ‌تان را با مشکل مواجه کرده است؛ اما اصلا نگران نباشید راه‌ های زیادی برای افزایش تستوسترون بدن وجود دارد. در ادامه این مطلب، بهترین راهکارهای طبیعی، غذایی برای افزایش تستوسترون را به شما معرفی می‌ کنیم. همچنین از عوارض قرص و آمپول تستوسترون صحبت خواهیم کرد.

این هورمون جنسی صفات و ویژگی‌ های مردانه را پدیدار می ‌کند. اغلب مردم تستوسترون را به‌ عنوان هورمون جنسی مردانه می‌ شناسند. اما بهتر است بدانید که در بدن بانوان هم این هورمون تولید و ترشح می ‌شود (البته به مقدار خیلی کمتر). پس تستوسترون یک هورمون مشترک است. منظور از ویژگی‌ های مردانه، رشد عضلانی، تقویت و تحکیم استخوان ‌ها، صدای مردانه و یا رشد موهای صورت است.

هورمون تستوسترون، محدود به این نشانه ها نبوده و قدرت عضلانی، میل جنسی و وضعیت تجمع چربی در بدن و حتی تولید گلبول‌ های قرمز نیز وابسته به ترشح تستوسترون در بدن است. این وضعیت در حالی است که متأسفانه میزان ترشح این هورمون با ورود شخص به سن ۴۰ سالگی، سالی دو درصد کاهش می‌ یابد. این موضوع باعث می ‌شود که گاهی اوقات آقایان (به ‌خصوص ورزشکاران) برای افزایش تستوسترون به سراغ تزریق این هورمون بروند.

عوارض قرص و آمپول تستوسترون

بسیاری از آقایان، از این موضوع مطلع هستند که استفاده از روش‌ های جایگزینیِ تستوسترون (به‌ صورت غیرطبیعی) باعث ایست ترشح طبیعی این هورمون در بدن می ‌شود. در آخر، سلول‌ های تولید کننده هورمون تستوسترون از کار می ‌افتند. اگر آقایانی بعد از مصرف یک ماه و یا بیشتر از یک ماه، به‌ طور ناگهانی مصرفش را قطع کند، دچار احساس ناخوشایندی می ‌شود. به‌ صورتی ‌که سطح انرژی بدن شخص پایین آمده و میل جنسی ‌اش کم می‌ شود و به‌ صورت ناگهانی احساس افسردگی خواهد کرد. تمامی این نشانه ها باعث می ‌شود که فرد دوباره به سمت مصرف تستوسترون روی بیاورد.

راه های طبیعی افزایش تستوسترون

در نتیجه یک پژوهش که روی نزدیک به 10 هزار مرد ۱۹ الی ۳۹ ساله با وزن مناسب انجام شد، اندازه طبیعی هورمون تستوسترون در آنها بین ۲۶۴ و ۹۱۶ نانوگرم در هر دِسی‌ لیتر اندازه‌ گیری شده. بعضی از شرکت‌ های تولید کننده دارو، مواد و داروهایی را برای افزایش تستوسترون روانه بازار می‌ کنند که اگر چه برای تعدادی از افراد مؤثر است، اما مانع از تولید این هورمون به صورت عادی در بدن خواهد شد. در ضمن توجه داشته باشید  این داروها، عوارضی هم در بدن به وجود می ‌آورند. مطالعات و تحقیقات هم نشان می ‌دهند که مزایا و سلامت این داروها در بلند مدت به اثبات نرسیده. بهترین راه برای افزایش تستوسترون، به کارگیری مواد طبیعی عادت و سبک زندگی سالم است.

داشتن خواب کافی

کمبود خواب باعث اختلال در اندازه مواد شیمیایی و هورمون‌ هایی می ‌شود که بدن برای کارایی مطلوب به آن ها نیاز دارد. تستوسترون هم یکی از همین هورمون ‌هاست. تحقیقی در دانشگاه شیکاگو نشان داد، آقایانی که خواب کافی ندارند با افت سطح تستوسترون روبه‌ رو می‌ شوند. در این پژوهش، ده مرد سالم با حدودا ۲۴ سال سن مورد بررسی قرار گرفتند. به این ترتیب که در طول هفت روز در منزل خود هر شب، هشت ساعت خواب کامل داشتند. بعد از یک هفته، یازده شب را در آزمایشگاه گذراندند و به مدت سه شب، ۱۰ ساعت می‌ خوابیدند. بعد از این 11 شب هم، 8 شب را با مدت زمان کمتری در حدود 5 ساعت به خواب رفتند. متخصصان، خون افراد را هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در آخرین شبی که مردان، ۱۰ ساعت خوابیده بودند، پژوهش می ‌کردند. این پژوهش ها در شب‌ های بعدی که میزان ساعت خواب کاهش یافت هم ادامه داشت.

محققان متوجه شدند که فقط با گذشت یک هفته از محدود شدن ساعات خواب، سطح تستوسترون روزانه افراد به میزان ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده بود. در حالی‌ که، بالا رفتن سن در هر سال فقط یک الی دو درصد سطح تستوسترون را کاهش می ‌دهد.

تنظیم ساعت خواب کافی به حفظ سطح مطلوب تستوسترون در بدن کمک بسزایی می ‌کند. هر کس باید حدود هفت الی هشت ساعت خواب شبانه داشته باشد و در صورت وجود هر گونه مشکل و اختلال در داشتن خواب کافی و مطلوب باید با پزشک بحث شود.

چگونه تستوسترون بدن را بالا ببریم ؟

رعایت رژیم غذایی سالم

زمان زیادیست که پژوهشگران دریافت کرده ‌اند، رعایت رژیم غذایی مناسب به حفظ سطح عالی تستوسترون و سلامت عمومی بدن کمک می ‌کند. ضمن اینکه پایین بودن سطح تستوسترون و اضافه ‌وزن می ‌توانند موجب تناقص در کارایی اعصاب و ایجاد التهاب در قسمت های مختلف بدن شود. پرخوری و رژیم یویویی (یعنی افزایش و کاهش متناوب وزن) سطح هورمون‌ ها را به هم می ‌زند. این بحث در ورزشکاران و افراد پرجنب‌ و جوش زیادتر دیده می‌ شود. عالی ترین رژیم غذایی، رژیمی است که در آن از گیاهان ارگانیک استفاده می ‌شود و در استفاده از چربی‌ ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها تعادل وجود دارد. رعایت رژیم غذا های سالم و مغذی باعث متعادل نگه داشتن سطح هورمون‌ها و افزایش سلامت بدن در طولانی مدت می ‌شود.

کاهش استرس

استرس زیاد و بلند مدت خطر آفرین و باعث بروز مشکلات متفاوتی در بدن می‌ شود. استرس، هورمون کورتیزول را افزایش می‌ دهد. این نوع هورمون، اثرات متعددی در بدن دارد. برای مثال روی جواب سیستم ایمنی و سوخت‌ و ساز بدن اثر می ‌گذارد. افزایش کورتیزول روی سطح تستوسترون اثر منفی دارد و آن را کاهش می ‌دهد. طبق نتایج تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، وقایع استرس‌ زا می‌ توانند باعث تغییر سطح تستوسترون در آقایان شوند. در این پژوهش، از ۵۸ مرد و زن دانشجوی پزشکی، دو ماه قبل از شروع آزمون نهایی‌ شان یعنی زمانی که استرس داشتند، نمونه‌ های بزاق گرفته شد. سطح تستوسترون در مردان با افزایش میزان استرس آزمون به طور محسوسی افزایش پیدا کرد، ولی تستوسترون با بالا رفتن میزان استرس در زنان کمتر می ‌شد. محققان این نتیجه را که میزان استرس در بدن مردان دلیل پرخاشگری، نگرانی و جلوگیری از بروز احساسات می ‌شود. در واقع، واکنش بدن مردان و زنان نسبت به استرس بسیار مختلف است.

چگونه تستوسترون بدن را بالا ببریم ؟

استفاده از ژل رویال

از مواد مضر زنواستروژنی که در بدن باعث کاهش باروری مردان می شود بیسفنول آ نام دارد که مصرف ژل رویال می تواند اثرات آن را کم کرده و بدین ترتیب بدن را از ابتلا به ناباروری محفوظ دارد و استفاده سه ماهه از ژل رویال باعث افزایش عالی تستستورون می شود و برای باروری مردان بسیار عالی است ، با افزایش تستستورون در بدن اسپرم ها افزایش پیدا کرده و باعث می شود که اسپرم ها قدرت جهش بهتری را داشته باشند. اگر تمایل به خرید ژل رویال دارید می توانید روی این کلمه کلیک کنید یا اینکه به صفحه آن مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *