مقالات

تشخیص طبیعی بودن عسل از روی طعم

تشخیص طبیعی بودن عسل از روی طعم

شاید یکبار از زنبورداران این سوال را پرسیده باشید که چگونه عسل طبیعی را از روی طعم آن تشخیص دهیم و آیا عسل طبیعی چه طعمی دارد ؟ آیا عسل مصنوعی هم طعم خاصی دارد ؟

اگر شما یک فروشنده ‌ی عسل طبیعی یا یک زنبوردار با تجربه باشید ، این موضوع را بهتر درک می کنید که طعم عسل بسیار فوق العاده است و یکی از روش های اصلی تشخیص طبیعی بودن عسل است . در واقع طعم عسل به مراتعی که کندو‌ها در آن قرار دارند و گل‌های متنوع که در آن مناطق دارد که زنبورعسل از شهد آن‌ها برای تولید عسل استفاده کرده است بستگی دارد. به همین دلیل طعم عسل طبیعی می‌تواند از گل های متنوع بهاری تا شیره گیاهان معطر متغیر باشد .

عسل طبیعی دارای تنوع بالایی است که هر کدام رنگ و طعم خاص خود را دارد . طعم عسل بسته به نوع عسل متفاوت است ؛ به عنوان مثال عسل آویشن دارای طعم شیرین و عطری نزدیک به آویشن دارد . زنبورهای عسل در بهار از گل های متنوع تغذیه می کنند و عسلی که تولید می کنند دارای طعم و عطر خاصی است ، طوری که هنگامی که یک قاشق از عسل را مصرف می کنید می توانید مزه گل های متنوع بهاری را به خوبی احساس کنید . تشخیص طبیعی بودن عسل از روی طعم یکی از روش های تشخیص عسل است و این روش نیز برای تشخیص طبیعی بودن امکان پذیر خواهد بود .

آیا عسل تقلبی هم طعم خاصی دارد ؟

عسل طبیعی دارای طعم های متفاوتی است که پس از خوردن یک قاشق می توانید طعم های دلپذیری را احساس کنید ، اما این سوال نیز برای مصرف کننده های عسل پیش می آید که آیا عسل مصنوعی هم طعم خاصی دارد ؟ جالب است بدانید تنها عسل طبیعی است که می تواند طعم و بوی خاص داشته باشد . عسل مصنوعی به گونه ای است که هیچگونه طعم خاص و قابل پسندی ندارد و با مصرف یک قاشق هیچگونه طعم خاصی احساس نمی کنید و فقط طعم شکر و قند ذوب شده را می دهد . هنگامی که شما درب ظروف عسل مصنوعی را باز می کنید هیچ عطری از آن خارج نمی شود و فقط بوی شکر می دهد . اگر شما یکی از مصرف کننده های عسل طبیعی هستید ، اما نمی توانید طبیعی یا غیر طبیعی بودن عسل را تشخیص دهید ، بهتر است راه های تشخیص عسل طبیعی را یاد بگیرید تا بتوانید به صورت حرفه ای و بدون راهنمایی از فروشنده خرید عسل طبیعی را انجام دهید .

راه های تشخیص عسل طبیعی از مصنوعی

از آب سرد برای تشخیص عسل طبیعی استفاده کنید .

برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی، یک قاشق عسل را در داخل آب سرد بریزید ، اگر بافت عسل و غلظت آن حفظ شد و زمانی که آن را داخل آب میریزید متوجه شدید که عسل به صورت عمودی وارد آب می شود، باید بدانید عسل طبیعی است . در واقع عسل طبیعی ته لیوان جمع می شود و در آب سرد حل نخواهد شد و یا در مدت زمان طولانی بافت آن ضعیف می شود در نتیجه حل می شود ، اما عسل مصنوعی و بدون طعم در همان ثانیه های اولیه در آب حل می شود و بافت شل و بی کیفیتی نیز دارد .

تشخیص عسل طبیعی از روی طعم

همانطور که در ابتدای مطالب به آن اشاره کردیم ، عسل مصنوعی طعم خالص شکر می دهد و با اولین مزه کردن احساس می کنید که قند مصنوعی مصرف کرده اید . عسل طبیعی دارای طعم خاص و فوق العاده ای است که با اولین مصرف طعم گلهای خوش عطر و بو را زیر زبان خود به طور کاملا واضح احساس می کنید .

بو و عطر عسل

هنگامی که می خواهید درب عسل را برای مصرف باز کنید ، می توانید عطر و بوی گل و گیاهان طبیعی را به خوبی احساس کنید ، اما عسل های مصنوعی برخلاف سایر عسل طبیعی هیچگونه بو و عطر خاصی ندارند و پس از اینکه درب ظرف را باز می کنید، فقط بوی شکر ذوب شده را احساس خواهید کرد .

رنگ عسل طبیعی

در واقع رنگ عسل های طبیعی بسته به انواع گل و گیاهانی که زنبورعسل از شهد آن تغذیه می کنند، متفاوت است . اگر زنبورعسل شهد بلوط را مصرف کنند عسل قهوه ای تیره تولید می کنند و اگر شهد گل و گیاهان بهاری را تغذیه نمایند ، عسلی به رنگ زرد کهربایی و نارنجی تولید می کنند . در کل رنگ عسل در تشخیص طبیعی بودن آن موثر است و شما می توانید با رنگ عسل آن نیز طبیعی بودن آن را به راحتی تشخیص دهید .

تشخیص طبیعی بودن عسل از روی طعم

شکرک زدن عسل

جالب است بدانید تنها عسل طبیعی است که شکرک می زند . شاید تعجب کرده باشید اما این موضوع کاملا حقیقت دارد . عسل های طبیعی قابلیت شکرک زدن را ندارند به همین دلیل به راحتی می توانید عسل طبیعی را با طعم و شکرک بستن آن تشخیص دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هجده =