مقالات

عسل و خواص آن برای استرس

عسل و خواص آن برای استرس

بسیاری از ما روزانه واژه استرس را زیاد می‌ شنویم . شنیدن این واژه از دوستان ، اعضای خانواده به یک امر رایج و عادی تبدیل شده است . استرس امروزه با زندگی ما گره خورده است و آرامش روحی و جسمی ما را تهدید می ‌کند . هرچند استرس گاهی اوقات پاسخ طبیعی بدن به مواقع ناخوشایند است که در آن ممکن است گرفتار ‌شویم و در چنین موقعیت هایی با تحریک ما به انجام واکنش سریع ، باعث نجات جانمان می ‌شود .

اما همین استرس اگر بیش از اندازه زیاد شود ، تاثیرات مخربی بر روح و روحیه ما می ‌گذارد . اما استرس چیست ؟ آیا نوع های مختلفی دارد ؟ استرس چه عوارضی برای ما دارد و علائم و ناشانگرهای آن چیست ؟ اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌ درگیر استرس هستید  ، حتماً یکی از سوالات سطر بالا به ذهنتان خطور کرده باشد ، پس اگر تمایل دارید جوابی برای سوالات خود پیدا کنید و زیادتر با استرس ، نشانه‌ها و عوارض آن آشنا شوید ، پیشنهاد می‌ کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید و خواننده این مطالب باشید .

استرس چیست ؟ کاهش استرس با عسل

استرس پاسخ بدن به فشارهایی است که بر آن وارد می‌ شود . بسیاری از اتفاق هایی که در زندگی برای ما پیش می آید ، می‌ توانند باعث استرس شوند . معمولا هم زمانی به وجود می‌ آید که ما برخورد جدید ، غیر منتظره یا تهدید آمیز را تجربه می ‌کنیم یا اینکه احساس می‌ کنیم کنترل کمی بر روی وضع پیش آمده را داریم . واکنش تمامی ما به استرس متفاوت است. توانایی های ما در مقابله با استرس به ژن ، اتفاقات دوران کودکی ، شخصیت و شرایط اقتصادی ما بستگی دارد . وقتی ما با استرس روبرو می‌ شویم ، بدنمان هورمون‌ های استرس تولید می ‌کند که باعث تحرک ما به مبارزه یا فرار از موقعیت پیش آمده می ‌شوند و در جواب سیستم ایمنی بدنمان فعال می ‌گردد.

از این رو ما می ‌توانیم زودتر به موقعیت‌ های خطرناک و خطر آفرین واکنش نشان دهیم . گاهی وقت ها احساس استرس مفید است و به ما کمک می‌ کند که بر ترس خود غلبه کنیم . معمولا هورمون ‌های استرس پس از پایان یافتن موقعیت استرس زا دوباره به حالت عادی باز می گردد اما استرس زیاد ، تاثیرات منفی روی ما می‌ گذارد. زیرا به طور مداوم ما را مجبور به مبارزه یا فرار می ‌کند و بعد از مدتی ما را از پای در می ‌آورد .

عسل و خواص آن برای استرس

انواع استرس

استرس در حالت اصلی به دو نوع استرس حاد و استرس مزمن تقسیم بندی می ‌شود و این دو با هم تفاوت زیادی دارند . معمولاً استرس حاد به استرس‌ های کوچک که به صورت روزمره تجربه می‌ کنیم اشاره دارد ؛ در حالی که استرس مزمن شدید تر بوده و ما را در بلند مدت درگیر خود می سازد . از این رو تاثیر استرس‌ های حاد و مزمن بر ما یکی نیست و هر کدام عوارض جداگانه ای دارد و و در ادامه مطلب با هر کدام از آن ها آشنا می شویم .

استرس حاد

استرس حاد معمولا همه ما را تحت تاثیر قرار می ‌دهد . گاهی اوقات هم با رویداد ها و اتفاقاتی که در حال حاضر یا آینده نزدیک برای ما روی می ‌دهند ، ارتباط مستقیم دارد که از آن دسته می ‌توان به دیر رسیدن به محل کار یا فراموش کردن یک دیدار کاری اشاره کرد .

غالبا تجربه سطح کمی از استرس حاد برایمان مفید است و به فرد انگیزه لازم را می ‌دهد که وظایف خود را انجام دهیم ، اما با گذشتن زمان ، تمام این استرس‌ های کوچک بر روی هم انبار می‌ شوند و در این حالت امکان دارد بر سلامتی شخص تاثیرات فردی منفی بگذارند . معمولا نشانه‌ های استرس حاد در اشخاص مختلف با هم فرق دارد ، اما در هر صورت می‌ توان با مدیریت کردن زمان ، مراقبت از خود و تمرین تکنیک‌ های تمدد اعصاب مانند مراقبه و یوگا، با استرس‌ های حاد مقابله کرد .

استرس مزمن

استرس مزمن هم ذهن و هم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد . علاوه بر آن هم علائم جسمی و هم علائم روانی ایجاد می کند که می تواند در روزمرگی فرد تاثیر بگذارد . شدت این علائم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و هرکدام به نحویی دچار این نوع استرس می شوند .

همانطور که گفته شد برای کاهش یا محدود کردن استرس در بدن راه های درمان زیادی وجود دارد که که نشئت شیمیایی یا طبیعی دارند یکی از این نوع درمان ها عسل است.

عسل درمان بسیار مفیدی برای کاهش استرس و اضطراب است . اگر می خواهید سطح استرس خود را کاهش دهید حتما نباید به نسخه های پزشکی وابسته باشید . معمولا استرس باعث احساس بیقراری و نگرانی می شود. همچنین استرس در آرامش ، خوابیدن و تمرکز مشکلاتی ایجاد می کند .

مطالعه ای در سال 2014 میلادی بیان کرد که عسل دارای خواص ضد اضطراب و استرس است . عسل حاوی ترکیباتی مانند : آنتی اکسیدان فلاونوئیدها به نام کریسین و گالیک اسید است که می تواند اضطراب و استرس را به طور جدی کاهش دهد . این آزمایش ها نشان داد که عسل توانایی زیادی در تسکین اضطراب حتی در یک بار مصرف دارد . همچنین مواد موجود در عسل بر روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر تحریک کننده دارد ، در ثمره این ماده خوراکی به کاهش اضطراب کمک می کند . عسل به تنهایی خواص فراوانی برای بدن دارد ، اما با مخلوط کردن عسل با مواد خوراکی خاصیت آن چند برابر می شود .

خواص عسل طبیعی برای تقویت اعصاب و کاهش استرس

عصبی بودن ، استرس و اضطراب یک مشکل بسیار شایع است. بسیاری از مردم گاهی اوقات با موقعیتی روبرو می شوند که توانایی ندارد آرامش خود را کنترل کنند. یکی از مزایای عسل این است که می تواند به آرامش اعصاب شما کمک به سزایی انجام دهد . عسل یک ماده غذایی معجزه گر می باشد که به درمان هر نوع بیماری کمک می کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *