مقالات

آیا گرده گل هم تاریخ انقضا دارد؟

آیا گرده گل هم تاریخ انقضا دارد؟

گرده گل یکی از تولیدات زنبور عسل می باشد. این محصول از خواص زیادی برخوردار است که می تواند برای درمان بیماری های مختلف استفاده شود. با این وجود نگهداری از گرده گل برای اینکه تاریخ انقضای آن را به تاخیر انداخته شود، اهمیت زیادی دارد.

شاید تعیین تاریخ انقضای گرده گل کمی پیچیده به نظر برسد؛ چون که کاملا وابسته به نوع فرآوری گرده توسط زنبور دار و همچنین نوع نگهداری مصرف کننده زا آن می باشد. پس در نتیجه می توان گفت که از دو دیدگاه باید در مورد تاریخ انقضای گرده گل آن را بررسی کنیم.

دیدگاهی از صحبت با زنبورداران می باشد که باید تلاش کنند گرده را به طوری فراوری کنند که تا جای امکان دارد دیرتر دچار آسیب و خرابی شود. دیدگاه بعدی از صحبت نیز با مصرف کنندگان می باشد که بسته بندی های گرده گل را خریداری خواهند کرد و می خواهند آن را استفاده و مصرف کنند. در ادامه سعی داریم که تاریخ انقضاء گرده گل را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین به نقش زنبور دار در تعیین تاریخ انقضاء این ماده و علاوه بر این به نقش مصرف کننده در خراب شدن گرده گل بپردازیم .

آیا گرده گل تاریخ انقضا دارد؟

بعضی از افراد با توجه به این باور صحیح که عسل طبیعی تاریخ انقضایی ندارد، عنوان خواهند کرد که همه ی فرآورده های تولید شده توسط زنبور عسل تاریخ انقضا نخواهند داشت !

بهتر است بدانید که یکی از مهم ترین فرآورده های زنبورعسل که ژل رویال است، جزء فسادپذیر ترین مواد موجود در روی زمین می باشد. به صورتی که این ماده اگر در مدت زمان کوتاهی در دمای بالای صفر درجه قرار داشته باشد، خیلی سریع خواص خود را از دست می دهد و فاسد خواهد شد. اما گرده گل همچین حساسیتی ندارد و می تواند مدت زمان بسیاری را سالم بماند. ولی با این وجود امکان خراب شدن گرده گل نیز وجود دارد .

جالب است بدانید که یکی از بیماری های زنبور عسل که در بعضی از کندوها رایج خواهد شد، بیماری کپک گرده می باشد. این بیماری به علت داشتن نوعی باکتری به وجود می آید و موجب کپک زدن گرده در درون خود کندوی زنبور عسل می شود. این نکته این را نشان می دهد که که گرده گل درون کندو نیز امکان دارد با آسیب روبرو شود. در نتیجه بهتر است با استفاده از روش های نگهداری صحیح تلاش کنیم تا این ماده تا جای ممکن دارد دیرتر فاسد و خراپ شود.

نقش زنبوردار در انتخاب تاریخ انقضا گرده گل

می توان گفت که زنبورداران نقش مهمی را در تعیین تاریخ انقضای گرده گل دارند. در حقیقت نوع فرآوری، زمان فرآوری و میزان نگهداری گرده گل در انبار، تعیین کننده مهم برای مقدار باقی ماندن گرده گل به طور سالم می باشد. در حقیقت زنبوردار باید سعی کند تا جای امکان دارد گرده گل را به طور نو فرآوری کنند و سپس بدون اینکه زمان بسیاری از جمع آوری گرده ها و همچنین فرآوری آن سپری شود، بسته بندی و آن را روانه بازار کند. فقط در این صورت است که خواص گرده گل می تواند برای مصرف کننده باقی بماند.

آیا گرده گل هم تاریخ انقضا دارد؟

گرده گل یک ماده مرطوب می باشد که درون آن آب بسیاری موجود است. پس در نتیجه امکان فاسد شدن گرده گل بسیار زیاد می شود. انواع متنوعی از باکتری ها و همچنین آلودگی ها می توانند به گرده گل نزدیک شوند و آن را فساد و خراپ کنند. برای اینکه آسیب های میکروبی به گرده گل کاهش یابد و علاوه بر این فاسد شدن یا کاهش خواص آن، باید گرده گل را در زمان فراوری خشک کنبد. در زمان فرآوری گرده گل درصد آب گرده امکان دارد به زیر ۱۰ درصد کاهش برسد.

البته پژوهش ها نشان داده است در صورتی که گرده که خشک شده است زیر ۸ درصد آب داشته باشد، امکان دارد مشکلاتی را برای استفاده و مصرف به وجود بیاورد. در کل باید زنبوردار به طور استاندارد گرده گل را خشک کند و سپس در آخر آن را به بازار آماده و ارائه کند .

البته موضوع دیگری نیز وجود دارد که نقش اساسی برای تعیین تاریخ انقضای گرده گل را دارد و آن هم این است که این فراورده در چه نوع بسته بندی نگهداری خواهد شد.

بسته بندی مناسب و استاندارد می تواند به ماندگاری بیشتر آن کمک کند. به همین دلیل است در بسته بندی های مناسب، گرده گل بیشتر دوام خواهد آورد. در کل باید زنبورداران سعی کنند تا با استفاده از راهکارهای متفاوت از کیفیت فراوری و ماندگاری بیشتر گرده گل اعتماد پیدا کنند. حتی در صورتی که مصرف کننده همه ی شرایط مورد نظر را به خوبی رعایت کند، ولی نوع بسته بندی و مقدار خشک کردن گرده گل در زمان ارائه به بازار خوب نباشد، گرده خیلی زود فاسد و خراب خواهد شد.

نقش مصرف کننده در تاریخ انقضاء گرده گل

با آنکه بر روی بسته بندی گرده گل تاریخ انقضا آن زده خواهد شد، ولی این را در نظر داشته باشید که این تاریخ انقضا کاملا به روش نگهداری مصرف کننده در منزل بستگی دارد. به فرض مثال در صورتی که شما کرده گل را در معرض آفتاب قرار دهید، مطمئنا خیلی زود باید انتظار فاسد شدن آن یا اینکه کاهش خواص متفاوت که گرده گل دارد، باشید. پس در نتیجه می توان گفت که باید به نکات متفاوتی برای نگهداری گرده گل دقت داشته باشید.

شاید اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشید، نگهداری از گرده گل در یخچال باشد. در صورتی که گرده گل را در یخچال نگهداری می کنید، امکان خراپ شدن و فاسد شدن آن به شدت کم شده و امکان دارد تا ماه ها بعد از تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته بندی آن نیز استفاده شود . البته به این نکته هم توجه داشته باشید که این به شرطی می باشد که نوع بسته بندی گرده گل به صورتی باشد که رطوبت درون یخچال به بسته بندی آن وارد نشود.

مورد بعدی دمای محیط است که نکته بسیار مهمی می باشد و باید مورد به آن توجه داشته باشید. در کل  گرده گل در محیط های گرم بسیار سریع دچار آسیب می شود و امکان دارد از بین برود. تا جای ممکن است که گرده گل هایی را که از بسته بندی بیرون می آورید در محیط های گرم آنها را به نگذارید. در صورتی که از گرده گل در طبخ غذاهای متفاوت استفاده کرده اید، پس از مصرف، بقیه ی آن را دوباره درون یخچال بگذارید تا از فاسد شدن و خراپ شدن آن پیشگیری شود .

باز نماندن درب بسته بندی گرده گل و علاوه بر این قرار نگرفتن آن در معرض نور مستقیم خورشید از آن دسته کارهایی می باشد که شما باید به عنوان مصرف کننده به آن دقت داشته باشید. با این کار می توانید حتی بیشتر از تاریخ درج شده بر روی بسته بندی گرده گل، از آن نگهداری کنید. اگر می خواهید در مورد نگهداری گرده گل را بدانید می توانید به مطلب نکات نگهداری گرده گل مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =