مقالات

دلایل ناباروری مردان

دلایل ناباروری مردان

ناباروری از دسته مشکلاتی است که تقریبا 15 درصد از زوجین با آن دست و پنجه نرم می کنند. ناباروری به خاطر دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد و منشا این عارضه ممکن است زن، مرد و یا هر دوی آن‌ها باشد. طبق تحقیقات انجام شده 30 درصد از ناباروری زوجین به مردان برمیگردد. البته این عارضه جای نگرانی ندارد بخاطر اینکه ناباروری در مردان را میتوان کاملا درمان کرد مگر اینکه در موقعیتی بسیار کم و خاص نتوان آن را درمان کرد.

همچنین به این نکته توجه کنید که در صورتی که ناباروری بهبود نیابد، می‌توان به وسیله یک دهنده اسپرم برای ایجاد باروری، کمک گرفت. ما در این مطلب در مورد ناباروری مردان و علائم آن صحبت می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ناباروری مردان چیست ؟

باروری وقتی رخ می دهد که اسپرم برنده خودش را به تخمک برساند ولی به هر دلیلی اگر اسپرم ها توانایی رسیدن به تخمک و یا اینکه قدرت باردار کردن را نداشته باشند میتوان گفت که مرد نابارور است. توجه کنید که زمانی به صورت قطعی میتوان یک زوج را نابارور ‌خواند و دنبال علل ناباروری آن‌ها رفت که از مقاربت محافظت نشده زوج کم کم یکسال گذشته باشد و گذشته از این، شرایط مناسب برای باروری نیز محیا بوده باشد. مثلا عمل لقاح در زمان تخمک گذاری انجام شده باشد و هنگام برقراری رابطه بین زوجین استرس وجود نداشته باشد.

برای اینکه آقا باروری داشته باشد، بهتر است تا چهار شرطی که در زیر شرح داده ایم اتفاق بیفتد:

 1. تولید اسپرم سالم: برای اینکه اسپرم سالم تولید شود باید حتما یکی از بیضه های مرد عملکردش درست باشد.
 2. انتقال اسپرم به مایع منی: مورد دیگر برای باروری، فرستادن اسپرم‌های سالم به درون مایع منی است که به وسیله لوله‌هایی که در کیسه‌ی بیضه وجود دارند انجام می‌شود.
 3. تعداد اسپرم: تعداد اسپرم ها در باروری نقش خیلی مهمی دارد. اگر اسپرم‌هایی که در مایع منی هستند بعد از هر بار انزال کمتر از 39 ملیون باشد، احتمال باروری کاهش می یابد.
 4. توانایی حرکت اسپرم: اسپرمی که سالم است باید توانایی حرکت به سمت تخمک و بارور کردن آن را داشته باشد.

در نتیجه در صورتی که هر یک از مراحل گفته شده در بدن آقایان مشکل داشته باشد در حدی که اگر حتی یکی از مراحل و شرط های بالا به درستی انجام نشود فرد با مشکل ناباروری برخورد می کند. در کل ناباروری مردانه به معنای اختلال در سلامت جسمانیشان است که به شریک خود اجازه باروری را نمی‌دهد. دلایل مختلفی باعث عملکرد اشتباه این مراحل می شود در ادامه مطلب درباره این عوامل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ناباروری مردان چیست ؟

علت ناباروری مردان چیست ؟

همانطور که گفتیم، ناباروری در بین مردان وقتی اتفاق می افتد که اسپرم نتواند تخمک را بارور کند. در نتیجه هر چیزی که بتواند تولید و کیفیت اسپرم را دچار مشکل کند، باعث ناباروری خواهد شد. بعضی از مهم‌ترین دلایل ناباروری مردانه شامل موارد زیر می شوند:

1. اختلالات اسپرم

کیفیت اسپرم و تعداد آن در باروری بسیار مهم است. برخی عوامل محیطی، مصرف الکل، اوریون، کشیدن سیگار، سبک زندگی، انسداد و یا آسیب مجاری تولید کننده اسپرم، اختلالات کروموزومی و هورمونی و به علاوه بالا رفتن سن از دسته عواملی هستند که بر روی کیفیت اسپرم و تعداد آن تاثیر دارند. در کل کم بودن تعداد اسپرم‌هایی که در مایع منی هستند شایع‌ترین علت ناباروری مردان است.

2. واریکوسل

واریکوسل یعنی پیچ خوردگی غیر طبیعی سیاهرگ‌هایی که در اطراف بیضه‌ ها هستند. این مشکل منجر به بالا رفتن دمای بیضه‌ها می شود و عاملی بسیار مهم و تاثیر گذار در ناباروری مردان است.

3. برگشت انزال

مشکل دیگری که در ناباروری آقایان تاثیر دارد، برگشت انزال است. در این امر اعصاب و ماهیچه‌هایی که در مثانه فرد موجود است اجازه بیرون آمدن مایع منی را نمی دهد و آن را به داخل مثانه برمی گرداند. در نتیجه وقتی که انزال انجام می شود مایع منی خارج نمی‌شود. امکان دارد این عارضه بخاطر عوارض ناشی از مصرف دارو و یا جراحی ایجاد شود.

4. سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن آقایان وقتی که با آسیب مواجه می شود، عفونت و یا حراجی آنتی بادی تولید می‌کند. در حقیقت امکان دارد که آنتی بادی تولید شده به اسپرم‌های شخص حمله کند. این حمله منجر به این می‌شود که کیفیت اسپرم تحت تاثیر قرار گیرد و عملکرد مناسبی را از حرکت و باروری به نمایش نگذارد. به این نوع ناباروری در بین مردان ناباروری ایمونولوژیک می‌گویند.

5. انسداد مجاری اسپرم

امکان دارد که مسدودیت مجاری اسپرم به خاطر عواملی مانند جراحی، نقایص رشد و عفونت‌های پی در پی ایجاد شود. این عارضه منجر به این می‌شود که اسپرم‌ها به هنگام انزال خارج نشوند و در آخر باروری نیز اتفاق نیفتد.

6. اختلالات هورمونی

 دلیلی که منجر به تولید اسپرم در مردان می‌شود، ترشح هورمون‌های جنسی است که به وسیله غده هیپوفیز به وجود می آید. اگر در روند تولید این هرمون‌ها مشکل به وجود آید، در تولید اسپرم نیز مشکلاتی ایجاد می‌شود. اگر تعداد اسپرم‌هایی که تولید می شوند کم باشند، مطمئن باروری تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

اختلالات هورمونی

7. مصرف دارو

اکثرا مصرف دارو منجر به به وجود آمدن عوارض زیادی در بدن می‎ شود. استفاده از دارو‌های ضد فشارخون، ضد افسردگی، درمان آرتروز، درمان سرطان و به علاوه مصرف برخی از آنتی بیوتیک‌ها در عملکرد اسپرم ها تاثیرات بدی بر جای می گذارد.

بهترین روش تشخیص ناباروری مردان چیست؟

تشخیص اینکه مردی نابارور است یا نه به انجام یک سری آزمایشات تخصصی احتیاج دارد. تست تجزیه و تحلیل اسپرم مهمترین آزمایشی است که برای تشخیص ناباروری مردان انجام می شود. در این آزمایش مقداری از منی فرد برای انجام دادن تست‌های آزمایشگاهی گرفته می‌شود. در این آزمایشات مقدار تحرک اسپرم، تعداد اسپرم‌های موجود در حجمی مشخصی از منی و شکل اسپرم‌ ارزیابی می شود. برای این که از نتیجه آزمایشات مطمئن شوید، بهتر است که کم، کم دو تست را به فاصله زمانی دو و یا سه ماهه انجام دهید و نتایج همه‌ی تست‌ها را بررسی کنید.

در بیشتر مواقع فقط انجام این آزمایش برای تشخیص ناباروری در مردان کافی است ولی بعضی مواقع نیز، برای تشخیص دادن علل ناباروری بهتر است که تست‌های بیشتری انجام دهید. بعضی از آزمایش هایی که برای تشخیص ناباروری مردان مناسب است شامل موارد زیر می شوند:

 • انجام معاینه تخصصی شخص، به وسیله پزشک متخصص ارولوژی
 • سونوگرافی انجام دادن
 • آزمایش خون برای بررسی میزان هورمون تستوسترون، استرادیول یا پرولاکتین
 • انجام کاريوتيپ ژنتیکی هنگام مشاهده سقط مکرر جنین
 • تصویربرداری
 • بیوپسی بافتی بیضه
 • انجام دادن آزمایش ادرار بعد از انزال برای بررسی مشکل انزال برگشتی

معجون تقویت بدن آقایان VIP کندوک درمانی برای ناباروری مردان

درمانی معجزه آسا و بسیار کاربردی برای ناباروری مردان معجون کندوک است. این معجون در ترکیبات خودش دارای عسل طبیعی،ژل رویال که سرشار از ترکیبات مغذی است و بسیاری از مواد مفید دیگر است  که نه تنها برای درمان ناباروری مردان موثر است بلکه برای بسیاری از بیماری های دیگر کار ساز است. ما به شما توصیه میکنیم که برای درمان ناباروری حتما معجون تقویت بدن آقایان VIP کندوک را بدون هیچ نگرانی تهیه و استفاده کنید.

 

معجون سوپر ویژه کندوک (VIP)

در صورتی که قصد خرید معجون تقویت بدن آقایان VIP کندوک را دارید می توانید روی این عکس کلیک کنید.

 

در این مطلب توضیح دادیم که علت ناباروری مردان چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص دهیم. بر طبق تحقیقات مشخص شده که از هر 100 زوج، 15 زوج به ناباروری مبتلا هستند و 30 درصد از زوجینی که امکان بچه دار شدن را ندارند مربوط به مشکلاتی است که در مردان وجود دارد.

اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید که فکر می‌کنند نابارور هستند اول باید چند آزمایش تخصصی را انجام دهید تا پزشک متخصص بتواند علت و منشا ناباروری شما و یا شریک زندگیتان را تشخیص دهد و بعد برای رفع مشکل دنبال راه حل باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =