مقالات

عسل وحشی چیست؟ تفاوت آن با عسل کندو

عسل وحشی که به عسل درختی و عسل صخره ای نیز مشهور است ، به عسلی گفته می شود که در لابه لای صخره ها، در بالای درختان یا تنه درختان توسط زنبورهای وحشی تولید شده باشد . در کل ایران دو گونه زنبور عسل وحشی و زنبور عسل پرورشی وجود دارد . زنبور های وحشی معمولا در استان های جنوبی یافت می شوند و عسل آنها در مناطق کرمان ، خوزستان ، فارس و سیستان بلوچستان یافت می شود .  زنبورهای وحشی ظاهری کشیده تر و استوارتری نسبت به زنبور های پرورشی دارند . این زنبورها را هیچوقت نمی توانید مثل زنبورهای پرورشی داخل کندو نگهداری کنید و زندگی را در مراتع کوهستانی بیشتر ترجیح می دهند .

زنبورهای وحشی شان های عسل ( کندو عسل ) متفاوت تری نسبت به شان های زنبورهای طبیعی دارند . تنها تفاوتی که می توانید در هنگام خرید عسل طبیعی با عسل وحشی به آن توجه کنید این است که به ساختار آنها توجه داشته باشید . ساختار شان های عسل وحشی به گونه ای است که یا از روی صخره یا آن را روی درخت آویزان می کنند یا به صورت چند عدد مرتب و دنباله دار در نزدیک هم شان میزنند . امروزه افراد جو مقدار زیادی شان های عسل مصنوعی را جای عسل وحشی به افراد میفروشند و افراد با درک اینکه خاصیت دارویی عسل وحشی و طعم آن از عسل های پرورشی بیشتر است ، هزینه بسیار بالایی را پرداخت می کنند . اما اگر عسل وحشی را با موم بخرید بهتر می توانید وحشی بودن آن را ازعسل مصنوعی و دست ساز تشخیص دهید .

بررسی تفاوت عسل وحشی با طبیعی از نظر زیست بوم

تمام اختلاف های زنبور وحشی از طبیعی به علت مکان جغرافیایی و نوع تغذیه آنهاست . از مهمترین تفاوت های زیست بومی زنبورهای وحشی از زنبورعسل های طبیعی عبارتند از :

استفاده از آنتی بیوتیک ها

 مقاومت زنبورعسل های وحشی از زنبورعسل طبیعی در برابر سرما بسیار بیشتر است . زنبورهای پرورشی و طبیعی مقاوت بدنی ضعیفی دارند که به راحتی سرما می خورند و مریض می شوند . در این مواقع زنبورداران از آنتی بیوتیک ها برای درمان زنبورعسل ها استفاده خواهند کرد . برخی از زنبورداران برای دفع مریضی ها و آفات از مواد طبیعی همچون تنباکو استفاده می کنند و کیفیت خاصیت عسل را به طور ارگانیک حفظ می کنند .

تغذیه

 زنبورداران، کندو های عسل طبیعی را در مناطق طبیعی می گذارند تا با تغذیه از انواع گل های متنوع و گیاهان شیره دار، عسل طبیعی را تولید کنند و برداشت نمایند اما زنبور های وحشی در کوه ها و مراتع بسیار دست نیافتنی پرواز می کنند و از گل های نایاب تغذیه می می نمایند و در نتیجه عسلی با خاصیت های چند برابر بیشتر تولید می کنند .

زمستان گذرانی زنبور ها

زنبور های وحشی در فصل های سرد سال از عسل خود تغذی می نمایند اما در زنبور های عسل طبیعی این موضوع اتفاق نمی افتد . زنبورداران عسل طبیعی که توسط زنبورعسل های پرورشی تولید شده است را جمع آوری می کنند و روانه بازار می نمایند و برای اینکه زنبورعسل های پرورشی زنده بمانند برای آنها ترکیب شکرو آب را آماده می کنند و برای زنده ماندن از آن تغذیه می کنند .

استرس وارد کردن به زنبور ها

زنبورداران ، زنبورهای طبیعی و پرورشی را هر چند ماه یکبار برای برداشت عسل از گل های متفاوت مکان مراتع طبیعیشان را عوض می کنند و به کوهستان یا باغ های مختلف انتقال می دهند در نتیجه استرس زیادی به زنبورعسل ها وارد می شود . اما زنبورهای وحشی در یک مکان می مانند و کسی نمی تواند جایگاه آنها را عوض نماید و هیچگونه استرسی را متحمل نمی شوند .

عسل وحشی چیست؟ تفاوت آن با عسل کندو

چرا عسل وحشی را توصیه نمی کنیم ؟!

تا اینجا با عسل طبیعی و خاصیت های آن آشنا شده اید . اما به شما توصیه می کنیم عسل وحشی را خریداری نکنید . خرید عسل وحشی می تواند ضربه بسیار زیادی به طبیعت و انقراض زنبورهای وحشی خواهد زد . امروزه با برداشت های نادرست و غیر اصولی ، کل تغذیه زنبورعسل را برداشت می کنند و زنبورهای وحشی در فصل زمستان دیگر توان برداشت را ندارند و به دلیل نبودن تغذیه از بین می روند . خطر انقراض زنبورعسل های وحشی امروزه جهانی شده است و این موضوع می تواند اکوسیستم طبیعت را نیز تهدید نماید .

به برداشت کنندگان این نوع عسل ، شکارچیان عسل نیز می گویند زیرا با برداشت نادرست کندوعسل ها در کل جهان توانسته اند به عنوان نابود کننده های نسل زنبورعسل های وحشی شناخته شوند . خاصیت های عسل طبیعی کمیتی نسبت به خاصیت های عسل وحشی ندارند ، بنابراین اگر دوستدار طبیعت هستید باید از خرید عسل وحشی منصرف شوید .

زنبور های طبیعی را با زنبور های فراری اشتباه نگیرید !

هر کندویی که در طبیعت یافت می شود یا به شکل کندو وحشی از درخت آویزان شده است را نمی توانیم کندوی حاصل از دست رنج زنبورهای وحشی بدانیم . هنگامی که یک زنبور ملکه جدید متولد می شود ، ملکه ی مادر یا همان ملکه قبلی به همراه تعدادی از زنبورهای کارگراز آن کندو خارج می شود و برای خود کندوی جدید می سازد . اگر زنبورداران کندوی جدید را برای ملکه قبلی آماده نکنند و آنها را داخل کندوی جدید نریزند ، این زنبورها در داخل طبیعت برای خود زندگی جدید را شروع می کنند . برخی از افراد با دیدن این کندوها در داخل درختان یا در بین صخره ها احساس می کنند که این یک کندوی زنبور وحشی است و آن را برداشت می کنند .

آیا از روی رنگ می توان عسل وحشی تشخیص داد می شود ؟

یکی از تصورات اشتباهی که معمولا در بین افراد وجود دارد این می باشد که در صورتی که عسل وحشی باشد حتما باید رنگی تیره ی داشته باشد . اما در واقع رنگ عسل بیش از هر چیزی به منبع شهد و همچنین پوشش گیاهی یک منطقه بستگی دارد . به فرض مثال اگر پوشش گیاهی یک منطقه ای از گون ( عسل گون گز ) پوشیده شده امکان دارد رنگ این نوع زرد باشد و اگر اینکه از کنار پوشیده شده باشد ممکن است رنگ این عسل قهوه ای یا قهوه ای تیره می شود . پس بر این اساس نمی توان از روی رنگ قضاوت کرد که آیا عسل وحشی می باشد یا اینکه عسل تقلبی است .

در این مطلب شما را با عسل وحشی چیست ؟ تفاوت آن با عسل کندو آشنا کردیم . لینک این مطلب را برای کسانی که می خواهند بدانند که این نوع عسل چیست؟ چه تفاوت آن با عسل کندو دارد ؟ ارسال کنید تا آنها هم مثل شما متوجه این موضوع مهم شوند  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =