مقالات

دیابت خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

دیابت خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

دیابت (Diabetes) از آن دسته بیمارهایی‌ است که تقریباً در تمام دنیا شیوع بالایی دارد و در کشورهای توسعه‌یافته و یا درحال‌توسعه بیشتر از آن گزارش می‌شود. بهتر است بدانید که این بیماری به دلایل گوناگونی بروز پیدا می‌کند و فقط بخاطر مصرف غذاها و خوراکی‌های قندی به وجود نمی‌آید. برخی از افراد به دلیل وراثتی مستعد ابتلا به دیابت هستند. برخی نیز به دلیل رژیم غذایی ناسالم شامل غذاهای خیلی شیرین و چرب دچار این بیماری می‌شوند و شماری از افراد نیز اصلا در این دو حالت نیستند. در ادامه این مطلب کندوک می خواهیم به موضوع دیابت خاموش بپردازیم و شما را با آن آشنا کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دیابت خاموش چیست؟

هر سال بیش از ۳ میلیون نفر از ده‌ها میلیون نفر مبتلا به دیابت، در دنیا جان خود را به‌ خاطر این بیماری خطرناک و خاموش از دست می‌دهند. دیابت خاموش نوعی بیماری است که روی فرایند تامین گلوکز خون انسان تاثیر منفی می‌گذارد. ما بیماری به نام دیابت خاموش نداریم اما وقتی از این اصطلاح استفاده می‌شود معمولا بخاطر نشانه‌های خاموش و پنهانی دیابت است که افراد بسیاری در دوره پیش دیابت و دیابت متوجه آن نمی‌شوند.

دیابت سه نوع اصلی دارد. دیابت نوع یک که به آن دیابت دوره نوجوانی، دیابت کودکی یا دیابت وابسته به انسولین می‌گویند نوعی بیماری خودایمنی است که در متابولیسم بدن اختلال ایجاد می‌کند و اجازه ورود قند خون به سلول‌ها را نمی‌دهد. در نتیجه، گلوکز در رگ‌ها انباشته می‌شود و قند خون بالا می‌رود.

دیابت نوع دو ، بیماری ارثی است که تحت تاثیر عوامل‌های محیطی ایجاد می‌شود. دیابت نوع دو نسبت به نوع یک رواج خیلی بیشتری دارد و نزدیک به ۹۰ درصد افراد مبتلا با نوع دوم درگیر هستند. دیابت خاموش بیشتر در ارتباط با همین نوع دیابت است.

سومین دسته از نوع دیابت هم دیابت بارداری نام دارد که یکی از عوارض‌های بارداری است و در این دوره حساس برخی از مادران را درگیر خود می‌کند.

دیابت خاموش همان پیش دیابت است؟

در دیابت نوع ۲، بدن به انسولین (هورمون مسئول برای کنترل قند خون) دچار مقاومت می‌شود و قند خون بالا می‌رود. اگر تشخیص دیابت خاموش دریافت شود، این نشان می‌دهد که سطح گلوکز خون فرد بالاتر از حد معمول است، اما هنوز به اندازه‌ای نیست که به تنهایی علائمی مشکلات دیابتی ایجاد کند.

در دیابت نوع ۲، بدن به انسولین (هورمون مسئول برای کنترل قند خون) دچار مقاومت می‌شود و قند خون بالا می‌رود.

اگر تشخیص دیابت خاموش دریافت شود، این نشان می‌دهد که سطح گلوکز خون فرد بالاتر از حد معمول است، اما هنوز به اندازه‌ای نیست که به تنهایی علائمی مشکلات دیابتی ایجاد کند.

دیابت خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

علائم دیابت خاموش

دیابت خاموش نشانه‌های نهفته‌ای در بدن افراد دارد که گاهی متاسفانه فرد مبتلا متوجه وجود این علائم نمی‌شود. خاموش بودن علائم دیابت ، هم در زنان و هم در مردان باعث آسیب زدن به اندام‌های اصلی و مهم بدن آنها می‌شود. در ادامه‌ی مطلب با نشانه‌های پنهان و خاموش دیابت، علائم دیابت در زنان، علائم پنهان دیابت بارداری و علائم دیابت در مردان آشنا خواهید شد . علائمی که اگر به ‌موقع تشخیص داده و درمان نشوند می‌توانند باعث آسیب های‌جدی به چشم‌ها ، قلب و کلیه‌ها شوند. شایع‌ترین علائم‌های دیابت که عمدتا خاموش هستند عبارت‌اند از:

تکرر ادرار

تشنگی بیش از حد و غیرعادی

گرسنگی بیش از حد و غیر معمول

کاهش وزن و لاغری بیش از حد

حالات روحی بد

خستگی دایم

بی‌حسی و خواب رفتگی دست و پا

عفونت ادراری

دلایل بروز دیابت خاموش چیست؟

دلایل بروز دیابت پنهان مختلف هستند، چراکه انواع دیابت خاموش باهم فرق دارند. علت دیابت خاموش در مبتلایان به نوع دو، هیپوگلیسمی یا بالا رفتن سطح قند خون است که به ‌مرور زمان روی می‌دهد و در ابتدا فرد متوجه آن نمی‌شود. افزایش وزن و چاقی باعث ایجاد مقاومت بدن نسبت به انسولین می‌شوند و از علل اصلی ابتلا به دیابت پنهان به‌ شمار می‌آیند.

در افراد مبتلا به دیابت پنهان نوع یک ، شاهد ایجاد اختلال در تولید انسولین در لوزالمعده هستیم و یا اینکه میزان انسولین ترشح‌شده به اندازه کافی نیست. هنگامی که انسولین کم باشد، بدن قادر به فرآوری گلوکز نیست. دیابت نوع یک بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان را درگیر می‌کند و روش پیشگیری خاصی هم ندارد؛ به همین دلیل به آن دیابت جوانی یا دیابت جوانان هم می‌گویند. دلایل بروز دیابت خاموش نوع دو هم مشخص نیست، اما عواملی مثل کم‌تحرکی، وزن زیاد و چاقی، عوامل ژنتیک و فاکتورهای محیطی از دلایل اصلی ایجاد دیابت خاموش نوع دو هستند.

دلایل بروز دیابت پنهان در کودکان هم نوعی بیماری خود ایمنی و ژنتیکی است که از پدر و مادر به ‌صورت ژنتیکی به فرزندان منتقل می‌شوند.

تشخیص دیابت خاموش

روش‌ها و آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص دیابت خاموش وجود دارد که برخی‌ از آنها سریع و در لحظه انجام می‌شوند و برخی آزمایش‌ها نیز زمان‌بر هستند و باید چند ساعتی فرد بیمار تحت کنترل باشد. دیابت خاموش نوع ۱ معمولا به ‌سرعت پیشروی می‌کند ، که دکتر داخلی یا دکتر غدد برای تشخیص آن سراغ موارد زیر می‌رود:

میزان قند خون ناشتای فرد بیمار در دو آزمایش جداگانه بیشتر از ۱۲۶ میلی‌گرم باشد .

میزان قند خون تصادفی فرد بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم باشد و همچنین فرد سایر علائم دیابت را هم داشته باشد.

جواب آزمایش هموگلوبین ای‌وان‌سی (Hemoglobin A۱c) در هر دو آزمایش مجزا باید بیشتر از ۶.۵ باشد.

تشخیص دیابت خاموش

آیا برای پیشگیری از دیابت خاموش راهی وجود دارد؟

شاید دیابت خاموش درمان قطعی نداشته باشد، اما با چند راهکار ساده می‌توان از ابتلا به دیابت پنهان پیشگیری کرد یا وقوع آن را به تاخیر انداخت:

رژیم غذایی سالم‌خواری

ورزش منظم

کاهش وزن

چکاپ‌های دوره‌ای منظم و تست‌های غربالگری.

دیابت خاموش در واقعیت هشداری برای ابتلا به بیماری خطرناک دیابت است که به صورت نهفته و پنهان سالیانه جان میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا را به ‌خطر می‌اندازد و می‌گیرد. در صورت مشاهده علائم ابتلا به دیابت خاموش باید بلافاصله به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. انتخاب سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، تحرک و فعالیت جسمانی و کاهش وزن از جمله مواردی هستند که از پیشروی دیابت خاموش و تبدیل شدن به دیابت نوع دو پیشگیری می‌کنند.

در کندوک معجون موجود است که مناسب افراد دیابتی است این معجون از فواید بسیاری برای بدن برخوردار است که در ادامه کامل در مورد آن بحث خواهیم کرد.

ترکیبی که کندوک به افراد دیابتی برای برطرف شدن اختلالات جنسی و جسمی پیشنهاد خواهد داد معجون دیابتی کندوک است. این معجون که با عسل آویشن ساخته شده و همچنین کمک خواهد کرد که بنیه جسمی شخص گرم شده و گردش خون در بدن وی بالا برود تا کلیه و کبد به بهترین نحو خون را تصفیه خواهد کرد و به بقیه بدن خونی سالم و دارای مواد لازم برساند.

همچنین این معجون تقویت بدن افراد مصرف کننده را بالا برده و انواع اختلالات را در بدن وی تا حد بسیاری از بین خواهد برد و علاوه بر این کمک خواهد کرد که کیفیت زندگی زناشویی افراد مصرف کننده بالا برود تا لذت بیشتری را در زندگی خود تجربه نمایید. اگر که قصد به خرید معجون تقویت بدن VIP دیابتی ها را دارید می توانید روی این کلمه کلیک نمایید.

معجون سوپر ویژه کندوک (VIP)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *