مقالات

چقدر از عسل کتیرا می دانید؟

چقدر از عسل کتیرا می دانید؟

شاید کمتر کسانی باشند که نام عسل کتیرا به گوششان خورده باشد . در واقع عسل کتیرا به عسلی گفته می شود که درصد بالایی از شهد مورد استفاده در آن از گیاه کتیرا باشد. همانطور که در مطلب های قبلی کندوک به آن اشاره کردیم ، زمانی که شهد یک گونه گل تامین کننده ۵۰ درصد یا بیشتر از شهد کلی یک عسل باشد، عسل برداشت شده را معمولا با نام همان گل خاص نام گذاری می کنند. البته این بدان معنا نیست که هیچگونه شهد متفاوتی در آن نباشد ، اما امکان دارد تا ۸۵ درصد شهد عسل را یک نوع گیاه تامین کرده باشد.

زنبور عسل ها به تمامی گل ها وفاداری نشان می دهند، ولی زمانی که یک منطقه با یک نوع پوشش گیاهی پوشیده باشد ، در نتیجه زنبور ها تصمیمی می گیرند، بیشتر شهد را از آن نوع گل یا گیاه برداشت کنند. جالب است بدانید زنبورها برای برخورداری از سلامت تولید عسل مرغوب به طیفی از شهدها و گرده های مختلف نیاز دارند.

عسل کتیرا چه خواصی برای سلامتی ما دارد؟ چگونه عسل کتیرا اصل را تشخیص دهیم ؟ نحوه مصرف صحیح این نوع عسل چگونه است؟ در این مطلب سعی داریم به تعریف جامعی از این عسل شگفت انگیز بپردازیم ، پس تا آخر این مطلب با ما باشید .

عسل کتیرا یکی از بهترین عسل های ایرانی است که به علت طعم فوق العاده و خواص فراوانی که دارد ، مورد استقبال قرار گرفته است . یکی از مهمترین خواص دارویی آن خاصیت آرام بخشی است که اغلب سرشار از مواد معدنی و ویتامین های گوناگون است . آنزیم ها و خاصیت آنتی اکسیدانی آن دارای خاصیت خواب آوری است و به همین دلیل می تواند تاثیر بالایی در تنظیم خواب داشته باشد . همچنین خرید عسل کتیرا به کسانی که به دنبال آرامش و معمولا خواب آرام و راحت شبانه هستند، کمک بسیاری می کند . در ادامه مطلب به مهمترین خواص عسل کتیرا برای سلامی بدن می پردازیم .

خواص درمانی عسل کتیرا

کاهش چربی خون

یکی از مهمترین و اصلی ترین خواص کتیرا ، کاهش چربی خون یا همان کاهش طبیعی کلسترول خون است . مصرف این عسل با کاهش کلسترول و تری گلسرید خون به بیمارانی که دارای چربی خون هستند ، توصیه می شود.  همچنین این عسل با کاهش چربی خون از بروز بیماری های قلبی و عروقی ، حملات ناگهانی قلب و سکته مغزی به خوبی جلوگیری می کند. از عسل کتیرا معمولا در درمان درد مفاصل و رماتیسم ، تقویت مغز و آرامش اعصاب ، درمان سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی بسیار مفید است و مصرف عسل کتیرا توسط پزشکان متخصص در کنار درمان توصیه می شود.

تقویت استخوان ها و بهبود درد های مفصلی

در واقع انواع مختلفی از عسل ها برای تقویت استخوان و دردهای مفصلی مفید هستند ، اما عسل کتیرا به علت مقادیر زیادی کلسیم که در خود دارد، به همین علت تاثیر زیادی در تقویت استخوان ها و بهبود درد های مفاصلی خواهد داشت. مصرف 2 قاشق عسل کتیرا به صورت روزانه برای کسانی که دردهای مفصلی دارند، توصیه می شود .

درمان تنگی نفس و عفونت های دستگاه تنفسی

یکی دیگر از مهمترین خواص درمانی عسل کتیرا برای بدن ، درمان تنگی نفس و عفونت بدن به خصوص عفونت دستگاه تنفسی است . استفاده روزانه از عسل کتیرای طبیعی در درمان تنگی نفس و برخی عفونت های دستگاه تنفسی بسیار مفید خواهد بود.

افزایش حافظه

به طور کلی تمامی عسل های طبیعی دارای خواص تقویت حافظه هستند و تاثیر بالایی روی مغز می گذارند؛ اما عسل کتیرا نسبت به سایر عسل های دیگر دارای خواص تقوت حافظه است . خرید عسل کتیرا و مصرف آن برای دانش آموزان و کودکان در حال رشد بسیار مناسب است.

تشخیص عسل کتیرا اصل

همه ما به خوبی می دانیم که تشخیص عسل طبیعی بسیار سخت است، بنابراین این نوع عسل در مناطقی تولید می شود که گیاه غالب بر منطقه ، گیاه گون باشد. عسل تولید شده از گون کتیرا معمولا دارای رنگ زرد و یا زرد روشن است و مزه ی آن بسیار ملایم می باشد. این عسل به علت مزه ملایمی که دارد، معمولا دل را نمی زند.

تمامی عسل هایی که به اسم عسل کتیرا در بازار به فروش می رسند، اغلب دارای رنگی تیره هستند ، به احتمال زیاد درصد شهد تولید شده از کتیرا در آن کم بوده و از گیاهان دیگری تولید شده اند . خرید عسل کتیرا ساده نیست و به همین دلیل اگر می خواهید آن را تهیه کنید بهتر از آن را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید. این عسل به علت طعم بسیار دلپذیری که دارد ، در ایران بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

بهترین طریقه مصرف عسل کتیرا

یکی از مهمترین سوالاتی که اغلب برای مصرف کنندگان به وجود می آید این است که چه مقدار مصرف عسل در طول روز مناسب است ؟ بهترین روش مصرف عسل کتیرا در واقع اضافه کردن دو الی سه قاشق عسل به آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی تازه به این نوشیدنی طبیعی است . باید بدانید عسل سرشار از ویتامین C است و ﺷﻬﺪ آن از ﯾﮑﯽ از ﮔﻮﻧــﻪ ﻫــﺎی بسیار ﻣـﻌـﺮوف ﮔـﻮن ﺑﻪ ﻧـﺎم ﮔـﯿـﺎه ﮐﺘـﯿـﺮا ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ که معمولا دارای ﺧﻮاص داروﯾـﯽ ﺑﺴﯿـﺎری زیادی همانند ﺗﻘـﻮﯾـﺖ اﻋـﺼـﺎب ، ﺗﻘﻮﯾـﺖ ﺣﺎﻓﻈـﻪ ، ﮐﻤﮏ ﺑﻪ زﺧﻢ ﻣﻌﺪه ، ﺗﺮش ﮐﺮدن ، رﻓﻼﮐﺲ ﻣﻌﺪه و زﺧﻢ روده ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهارده =