مقالات

با خواص عسل طبیعی برای دندان آشنا شوید

با خواص عسل طبیعی برای دندان آشنا شوید

دندان ها جزء بخش های مهم بدن هستند که سلامت آنها یکی از دغدغه های همیشگی ما بوده است. امروزه حتی با وجود راه و روش های مدرن برای کاشت یا اینکه ترمیم دندان ها ، باز هم توصیه می شود که مراقب بهداشت دندان ها باشیم و به خوبی از آنها مراقبت کنیم. مراقبت و سلامت دندان ها به شما کمک خواهد کرد تا هم به دردهای ناخوشایند دچار نشوید و هم از طرفی دیگر مجبور به پرداخت هزینه های زیاد دندانپزشکی نباشید.

استفاده از مواد طبیعی برای تقویت دندان و لثه ها یکی از مهم ترین عملکردهای است که باید به آن توجه شود. مواد طبیعی زیادی برای تقویت دندان ها وجود دارد که عسل طبیعی یکی از آنها است که یکی از بهترین مواد طبیعی برای تقویت دندان محسوب می شود . عسل طبیعی از خواص بسیاری برای دهان و دندان برخوردار است. خواص عسل برای دندان از طرفی برای جلوگیری از بروز مشکلات و از طرفی دیگر هم به عنوان ماده ای برای تسکین دردها و درمان آسیب های به وجود آمده در دهان و دندان وجود دارد. در حقیقت مصرف و استفاده منظم و اصولی عسل طبیعی کمک خواهد کرد تا بسیاری از بیماری های مربوط با دندان دور شود و اگر هم مشکلی در این قسمت از بدن به وجود آمده باشد، تا جای ممکن رفع کند.

در ادامه این مطلب قصد داریم که به معرفی برخی از مهم ترین خواص عسل برای دندان بپردازیم. فقط به این نکته توجه داشته باشید که خواص و کاربرد که در این مطلب به آن اشاره خواهیم کرد فقط مرتبط به دندان می باشد و چون خواص عسل طبیعی برای لثه ها و سلامت و بهداشت دهان، فراتر از این موارد است . تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید ت شما را این کاربردها آشنا کنیم .

خواص عسل طبیعی برای دندان ها

تقویت دندان

می توان گفت که یکی از مهم ترین ویژگی ها و و خواص عسل طبیعی، تقویت دندان می باشد. عسل طبیعی می تواند به علت خواص و ترکیبات درونی که دارد ، تاثیرات عالی بر روی تقویت مینای دندان داشته باشد. تقویت دندان با عسل طبیعی به این علت است که همراه با تقویت لثه ها می باشد و کمک خواهد کرد که خراب شدن دندان ها کاهش پیدا کند و همچنین احتمال شکستگی دندان نیز کاهش یابد. البته بهتر است بدانید که نباید انتظار داشته باشید استفاده و مصرف عسل به صورت غذایی یعنی وقتی که به صورت کره و عسل و نان میل می کنید، از چنین خواصی برای دندان برخوردار باشد. در صورتی که می خواهید از خواص و خاصیت عسل برای تقویت دندان ها بهره بگیرد، باید به صورت تنها یا اینکه مخلوط با آب عسل آن را میل کنید.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

عسل طبیعی از چند نظر قادر است به پیشگیری از پوسیدگی دندان ها شما کمک کند. به همین دلیل است که در تعداد زیادی از پژوهش های علمی ، بهترین خاصیت عسل برای دندان، همین جلوگیری از پوسیدگی معرفی شده است. شاید برایتان جالب باشد که ساده ترین عاملی که موجب شده پژوهشگران از تاثیر عسل برای جلوگیری از پوسیدگی در دندان بپردازند، حذف قند و شکر باشد.

همانطور که می دانید قند و شکر که مملو از ساکارز می باشند که می توانند در ترکیب با نوعی باکتری روی دندان به اسیدهای مخرب تبدیل شوند و در مرور زمان موجب پوسیده شدن دندان های شما شوند. جایگزین کردن عسل با شکر و قند می تواند به شما کمک کند تا ریسک خرابی دندان به علت مصرف و استفاده از قند و شکر کاهش یابد. اصلاح سبک زندگی در همین یک مورد کوچک هم باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان خواهد شد و هم می تواند از بروز بیماری های مخرب مانند دیابت پیشگیری کند .

یکی دیگر از علت ها، خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی عسل طبیعی می باشد. عسل نوعی ماده آنتی باکتریال است که کمک می کند بسیاری از باکتری های شناخته شده در جهان را از بین بروند. علاوه بر این استفاده از عسل می تواند به از بین بردن میکروب ها روی دندان شما کمک بسیاری کند. همه این مواردی که ذکر شد، به جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کمک می کند. در صورتی که از عسل طبیعی به صورت تنها یا اینکه حتی از آن به صورت شربت عسل استفاده کنید، می توانید آن را درون دهان بچرخانید. به این صورت عسل طبیعی که وظیفه باکتری زدایی خود را به خوبی انجام می دهد و از بروز پوسیدگی در دندان های مختلف جلوگیری خواهد کرد.

جلوگیری و رفع پلاکت دندان

می توان گفت که یکی از رایج ترین مشکلات دهان و دندان که موجب بروز معضلات بسیاری برای افراد خواهد شد ، پلاکت می باشد.

پلاکت دندان از جمع شدن میلیون ها باکتری در سطح دندان پدید می آید. پلاک که در حقیقت یک لایه بسیار نازک و همچنین چسبنده می باشد می تواند با مسواک بر طرف شود. در بیشتر صبح ها، چنین جرمی را روی دندان های خود مشاهده کرده باشید. شاید جالب باشد بدانید که یکی از مهم ترین دلیل های آسیب زننده به لثه و ایجاد فرسایش و ساییدگی در دندان ، پلاک دندان می باشد.

عسل طبیعی یک ضدباکتری طبیعی می باشد. مصرف و استفاده از عسل طبیعی به طور منظم می تواند به مبارزه با پلاک های دندان کمک خوبی کند. به دلیل خواص آنتی باکتریال که عسل طبیعی دارد، به مرور زمان امکان رشد و همچنین زیاد شدن این باکتری ها بر روی دندان کم خواهد شد و می توان از شر آن ها خلاص شوید. البته توجه داشته باشید در صورتی که پلاک دندان به تارتار تبدیل شده باشد، نمی توان آن را به آسانی از روی دندان ها از بین ببرید و باید به دندانپزشک دندان مراجعه نماید.

خواص عسل طبیعی برای دندان با دارچین

تسکین درد دندان

یکی دیگر از ویژگی های مهم عسل طبیعی، تکسین درد دندان است . البته در بعضی از موارد امکان دارد عسل باعث تشدید درد دندان نیز شود . به همین دلیل توصیه خواهد شد که از عسل طبیعی فقط  به همراه دارچین یا اینکه بره موم برای برطرف کردن دندان درد استفاده کنید. عسل و دارچین به دلیل خاصیت مناسبی که دارند، از گذشته برای درمان دندان درد استفاده شده اند.  البته ترکیب عسل و دارچین از التهاب لثه کم می کند که به کاهش درد دندان کمک خواهد کرد. برای اینکه از این ترکیب استفاد کنید ، می توانید عسل و دارچین را به نسبت 3 به 1 ترکیب کنید و گلوله ای از ترکیب دارچین و عسل را روی دندانی که درد خواهد کرد بگذارید. عموما بعد از 15 دقیق درد تسکین می یابد. البته بهتر است چند بار در روز این کار را تکرار کنید.

البته ترکیب عسل بره موم نیز برای رفع دندان درد نیر مناسب می باشد . با توجه به اینکه برموم از خواص فوق العاده عالی برخوردار است، در صورتی که ترکیبی از عسل و عصاره بره موم را میل کنید و همچنین آن را سریع قورت ندهید و در دهان خود بگردانید، دندان درد تان تسکسن می یابد. به خصوص اگر مقدار بره موم موجود در ترکیب عسل بره موم بسیار باشد، به علت ایجاد حس بی حسی مقطعی، زود موجب کاهش دندان درد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − دو =